Google I/O 2017؛ پشتیبانی دی‌دریم و تانگو از مرورگر کروم

0

رها نیوز :

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت گوگل در زمان برگزاری نشست خود بروزرسانی‌های متعددی را برای بسترهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده‌ی معرفی کرد. یکی از  این بروزرسانی‌ها با اسم رمز «دی‌دریم یوفریتز» (Daydream Euphrates) شناخته شده و تمام ابزارهایی که از بستر دی‌دریم پشتیبانی می‌کنند می‌توانند در زمان عرضه از آن استفاده کنند.
یوفریتز نسخه‌ی مخصوصی از مرورگر کروم را به بستر واقعیت مجازی دی‌دریم اضافه می‌کند. البته شرکت فیس‌بوک نیز در گذشته اقدامی مشابه را برای هدست‌های گیر وی.آر (Gear VR) انجام داده است؛ اما مرورگر مجازی گوگل دارای مزایای بیشتری نسبت به رقیب خود بوده و از تاریخچه و بوکمارک نیز پشتیبانی می‌کند.
یوفریتز از هدست‌هایی که به صورت مستقل عمل کرده، به حسگر، رایانه یا تلفن هوشمند نیاز ندارد، نیز پشتیبانی کرده و نوعی رابط کاربری دوبعدی به واقعیت مجازی اضافه می‌کند که امکان دسترسی بهتر به عملکردهای معمولی اندروید در این بستر را فراهم می‌کند.

مایک جزایری (Mike Jazayeri)، مدیر محصول دی‌دریم گفت: «ما نمی‌خواهیم شما برای بررسی اعلان‌ها، تغییر تنظیمات یا هر موضوع دیگری تجربه‌ی واقعیت مجازی خود را متوقف کرده یا از آن خارج شوید.»
یوفریتز،  قابلیت‌های بیشتری را برای به اشتراک‌گذاری و ثبت ویدئو و تصویر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین محتوای مشاهده شده را می‌توان به تلویزیون‌هایی که به کروم کست (Chormecast) مجهز هستند ارسال کرد. در نتیجه کاربران خارج از دنیای مجازی نیز می‌توانند دقیقاً همان را مشاهده کنند. البته در حال حاضر این دستاورد ویدئوها را تنها به صورت محلی استریم می‌کند و به عنوان مثال امکان به اشتراک‌گذاری بازی‌ها  به شکل آنلاین وجود ندارد.
گوگل هم‌اکنون در نسخه‌های دسکتاپ و موبایلی کروم از وب.وی.آر1 (WebVR) پشتیبانی می‌کند. محققان این شرکت در چند ماه گذشته آن در بسترهای کاردبرد (Cardboard) و دی‌دریم مورد آزمایش قرار دادند.
علاوه بر واقعیت مجازی نسخه‌ای از کروم برای بستر واقعیت افزوده تانگو (Tango) نیز آماده شده است که به کاربران امکان می‌دهد محیط اطراف خود را به این مرورگر اضافه کنند. به عنوان مثال اگر کاربری بخواهد از طریق نرم‌افزار موبایلی آمازون یک میز خریداری کنند، با کمک ویژگی جدید کروم و تانگو (Tango)، بررسی کنند که آیا این وسیله در خانه‌ی وی جای می‌گیرد.
نسخه‌ی واقعیت مجازی کروم در تابستان سال 2017 در دسترس قرار می‌گیرد؛ اما نسخه‌ی واقعیت مجازی آن هم‌اکنون به صورت آزمایشی برای کرومیوم2 (Chromium) منتشر شده است.

 

 

________________________________________

1- وب.وی.آر، یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی جاوا اسکریپت (JavaScript API) است که قابلیت پشتیبانی ابزارهای واقعیت مجازی مانند آکیولاس، وایو، کاردبرد و گیر. وی.آر از مرورگرهای اینترنتی را فراهم می‌آورد.
2- کرومیوم، پروژه‌ای برای ساخت یک مرورگر وب متن‌باز است که گوگل کروم و چند مرورگر دیگر از جمله مرورگر اپرا بر پایه آن هستند. کرومیم مانند گوگل کروم است ولی ظاهر متفاوتی با گوگل کروم داشته و از افزونه ادوبی فلش بی‌بهره است.

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید