Ara؛ تلفن مادولار گوگل

0

رها نیوز :

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت گوگل در زمان برگزاری اجلاس «گوگل آی/ او 2016» (Google I/O 2016) زمان عرضه‌ی اولین نمونه از تلفن‌های هوشمند پروژه‌ی ارا (Project Ara) را اعلام کرد.

گوگل در اجلاس سال گذشته‌ی خود از ارا رونمایی کرده بود. این پروژه توسط بخش «فناوری پیشرفته و پروژه‌ی گوگل» (ATAP) ایجاد شد و تلفن هوشمندی است که از 6 قطعه‌ی مختلف تشکیل شده و کاربران می‌توانند آن قطعات را به‌صورت دلخواه تغییر دهند. با وجود این بخش‌هایی مانند صفحه‌ی نمایش، پردازنده، رم و حافظه‌ی تلفن در قاب آن قفل شده و غیرقابل تغییر هستند؛ اما ممکن است در نسل‌های آینده‌ی این پروژه بتوان به این قطعات نیز دسترسی پیدا کرد.

گوگل معتقد است بیشتر مردم تا زمانی که تلفن آن‌ها به‌درستی کار می‌کند به مشخصات سخت‌افزاری آن اهمیتی نمی‌دهند. با وجود این به جز صفحه نمای 5.3 اینچی تلفن‌های مادولار ارا، دیگر مشخصات سخت‌افزاری آن را اعلام نکرد.

در بالا بیان شد که در حال حاضر تنها 6 بخش تلفن‌های مادولار قابل تعویض هستند. قطعات در دسترس این بخش‌ها در اندازه‌های 1 در 2 یا 2 در 2 وجود دارند. این بخش‌ها شامل قطعاتی زیر می‌شود:

  • صفحه‌نمایشی با قابلیت نمایش اعلان‌ها
  • بخش دوربین با لنزها و حسگرهای متفاوت
  • بخش میکروفن و اسپیکر
  • بخش پایه‌ی تلفن
  • حسگر اثرانگشت
  • بخشی حساس به لمس و قابل‌برنامه‌ریزی
  • بخشی برای ماژول‌های غیر کاربردی

 

گوگل برای راحت‌تر کردن تعویض قطعات نرم‌افزاری را ایجاد کرده است که با نظارت بر نحوه‌ی تعویض، از آسیب‌های فیزیکی احتمالی قطعات جلوگیری می‌کند. در بخش کناری تلفن دکمه‌ای قرار دارد که با فشار دادن آن بخش تنظیمات مربوط به خروج قطعات نمایش داده می‌شود. همچنین کاربر می‌تواند با گفتن عبارت «OK Google» بخش دوربین را از جای خود خارج کرده و آن را تعویض کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد در حال حاضر 30 نفر، تلفن‌های مادولار گوگل را دریافت کرده و در حال استفاده‌ی روزانه از آن هستند.

نسخه‌ی مخصوص توسعه‌دهنده‌های1 پروژه‌ی ارا در پاییز  2016 برای آن‌ها ارسال خواهد شد. همچنین اعلام شد این تلفن‌ها در سال 2017 به بازار عرضه می سند.

 

________________________________________

1 -نسخه‌ی مخصوص توسعه‌دهنده‌ها، به نسخه‌ای گفته می‌شود که قبل از عرضه‌ی محصول به بازار برای توسعه‌دهندگان ارسال خواهد شد تا برای آن محتوا تولید کنند.

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید