یک قلب روی خورشید!/تصویری که رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ثبت کرد

0

رها نیوز:

دانش > نجوم – یک لکه خورشیدی غول‌پیکر این روزها نظر خیلی‌ها را به خود جلب کرده است. این لکه که تصویرش توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ثبت شده به شکل یک قلب است.

بر اساس گزارش اسپیس،به تازگی این رصدخانه جرقه‌های خورشیدی از این لکه خورشیدی که به نام منطقه فعال  AR 2529 شناخته می‌شود ثبت کرده است. این لکه خورشیدی قلب مانند به قدری بزرگ است که به گفته محققان می‌تواند ۵ زمین را در خود جای دهد. 
به گفته ناسا این جرقه در کلاس M6.7 بود. جرقه‌های کلاس M یک دهم اندازه شدیدترین جرقه‌ها هستند. اعداد نشانگر اطلاعات بیشتری در مورد قدرت جرقه هستند. یک جرقه M2 دو برابر شدیدتر از M1 است.
لکه خورشیدی ناحیه‌ای بر روی سطح خورشید (فوتوسفر) است که به وسیله فعالیت‌های شدید مغناطیسی بوجود می‌آید که مانع از انتقال گرما می‌شوند. این ناحیه‌ها به علت کاهش درجه حرارت سطح به وجود می‌آیند. آن‌ها می‌توانند بدون کمک تلسکوپ از روی زمین نیز دیده شوند. اگرچه این ناحیه‌ها درجه حرارتی در حدود ۳۰۰۰ – ۴۵۰۰ کلوین دارند، تضاد دمای این ناحیه با مواد پیرامون در حدود ۵۸۰۰ کلوین باعث می‌شود تا به وضوح به عنوان لکه‌های سیاه دیده شوند. 

۵۴۵۴

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید