چرا نباید دونالد ترامپ را جدی گرفت؟ 3 مولفه ای که شانسی برای میلیاردر نیویورکی باقی نمی گذارد

0

رها نیوز:

بین الملل > آمریکا – دونالد ترامپ در نظرسنجی‌های نامزدهای جمهوری‌خواه بیش از دیگر رقبا رأی دارد پرسش اینجاست که با این حال چرا او شانسی برای رسیدن با کاخ سفید ندارد؟

سعید جعفری

دونالد ترامپ در نظرسنجی‌های نامزدهای جمهوری‌خواه بیش از دیگر رقبا رای دارد و کاندیدای پیشروی این حزب است. کسی که در انتخابات درون حزبی نیوهمپشایر هم حائز بیشترین آرا شد، اما چرا او شانسی برای رسیدن با کاخ سفید ندارد؟ این نوشتار به شما می گوید چرا نباید دونالد ترامپ را جدی گرفت.

احتمالا فراوان شنیده‌اید که فرآیند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از پیچیده ترین ساز و کارهای انتخاباتی در سراسر دنیا به شمار می‌رود. جایی که نامزدها بیش از یک سال به صورت مستقیم درگیر این روند می‌شوند و انتخابات‌های درون‌حزبی، مناظره‌ها و جدال‌های ایالتی فرآگرد کم‌نظیری را در عرصه نظام‌های انتخاباتی رقم می‌زنند. 

اما این پروسه پیچیده این دوره با حضور پدیده‌هایی چون دونالد ترامپ و برنی سندرز پیچیده‌تر هم شده است. صرف نظر از برنی سندرز و پدیده‌ای که او و هوادارنش به راه انداخته‌اند، موضوع دونالد ترامپ می‌تواند سوژه جذابی برای بررسی باشد. میلیاردر نیویورکی با شعارهای غیر مرسوم و بیان غیر رسمی‌اش توجهات زیادی را به خود جلب کرده، در برخی از تحلیل‌ها حتی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ۲۰۱۶ ارزیابی می‌شود. اما چرا نمی‌توان و نباید دونالد ترامپ را جدی گرفت؟

۱ – اقلیت‌های قومی و هیسپانیک‌ها

جامعه آمریکا مفتخر به حضور اقلیت‌های قومی در کشورش است. جامعه‌ای که خود از ابتدا از عده‌ای مهاجر به همراه سرخ‌پوستان بومی شکل گرفته است. در نتیجه نقش‌آفرینی قومیت‌های مختلف در روندهای سیاسی این کشور غیر قابل انکار است. طبق آخرین آمار دموگرافی جامعه آمریکا در سیا فکت بوک که آخرین بار در سال ۲۰۱۱ به روز شده است، حدود ۱۳درصد جامعه آمریکا به زبان اسپانیولی صحبت می کنند. عمده این اسپانیولی تبارها مهاجرین مکزیکی هستند که برخی از آنها هم در ابتدا به صورت غیرقانونی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند. ضمن اینکه بر اساس همین آمار حدود ۱۵ درصد جمعیت آمریکا لاتین‌های مهاجر یا همان هیسپانیک‌ها هستند. گروهی که به ترتیب متشکل از مکزیکی‌تبارها، کوبایی‌تبار‌ها، پورتوریکو‌تبارها، دومنیکن‌تبارها و همچنین مهاجرین لاتینی هستند که از آمریکای مرکزی به ایالات متحده آمده‌اند.

این طبقه قومی و نژادی عموما مشارکت فعالی هم در انتخابات‌های آمریکا به ویژه از نوع ریاست جمهوری‌اش داشته اند. طبیعتا چنین افرادی دغدغه‌های مهاجرتی قابل توجهی هم دارند. 

حال در نظر بگیرید آقای ترامپ می‌گوید: «چنانچه در انتخابات پیروز شود اعطای حق شهروندی به نوزادانی را که از والدینِ مهاجرِ غیرقانونی در این کشور به دنیا می‌آیند را لغو خواهد کرد.»

 او همچنین در یک نشست خبری در ایالت آیوا، یک خبرنگار مکزیکی تبار را از جلسه بیرون انداخت و پاسخ این خبرنگار را درباره طرح‌های مهاجرتی جنجال برنگیزش نداد.  

یا وقتی آقای ترامپ در سخنرانی اعلام نامزدی خود در ژوئن گذشته چنین اظهاراتی را در خصوص لاتین تبارها به زبان می آورد:

«وقتی مکزیک مردم خود را می‌فرستد، بهترین هایشان را نمی‌فرستد. آنها مردمی را به ایالات متحده می‌فرستند که مشکلات بسیاری دارند و آن مشکلات را با خود به آمریکا می‌آورند، مواد مخدر می‌آورند، جرم می‌آورند. آنها متجاوزین جنسی هستند. بله من هم می‌دانم که برخی از آنها آدم‌های خوبی هستند ولی بیشترشان این‌طور نیستند. ما حفاظتی بر مرزهایمان نداریم و این باعث می‌شود چنین افرادی وارد کشور شوند. این روند هرچه سریعتر باید متوقف شود.»

در چنین شرایطی آیا بازهم آن ۱۳ درصدی که اسپانیولی صحبت می‌کنند یا آن ۱۵ درصدی که اسپانیایی تبار آمریکای مرکزی و جنوبی (هیسپانیک‌ها) هستند رای خود را به سبد ترامپ می‌اندازند؟

۲-  زنان

بیش از نیمی از جمعیت آمریکا را زنان تشکیل می‌دهند. (حدود ۵۰.۰۸ درصد) حتما بسیار شنیده‌اید اظهارت توهین‌آمیزی که آقای ترامپ نسبت به خانم‌ها طرح کرده است. ترامپ در صحبت‌های مختلفش زنان را «خوک‌های چاق»، «سگ» و «لجن» خوانده بود. وی سال گذشته در پیامی توئیتری «آریانا هافینگتون» ویراستار نشریه هافینگتون پست را «سگی که درباره من نظر اشتباه می‌دهد» خواند و گفت که «ظاهر و باطن آریانا» کریه است. 

 وقتی ترامپ در مناظره مرداد ماه در شهر کلیولند واقع در ایالت اوهایو درباره اظهارات زن ستیزانه‌اش مورد پرسش مجری فاکس نیوز، خانم مِگان کِلی قرار گرفت از پاسخ دادن طفره رفت. اما پس از پایان مناظره آقای ترامپ با اظهاراتی توهین آمیز در پیش بودن عادت ماهیانه خانم کلی را دلیل اصلی پرسش‌های سخت او از ترامپ دانست. این اظهارات ترامپ با انتقادات فراوانی همراه شد و بسیاری از جمهوری‌خواهان از او خواستند بابت توهین به مجری فاکس نیوز عذرخواهی کند. عذرخواهی که نه تنها صورت نگرفت که حتی ترامپ شرکت در مناظره بعدی فاکس نیوز را به عدم حضور خانم کلی مشروط کرد. شرطی که با مخالفت مسئولان فاکس نیوز همراه شد و ترامپ هم در هفتمین مناظره جمهوری خواهان شرکت نکرد و عرصه را برای حمله دیگر رقبا به خود باز کرد. 

ضمن اینکه جالب است بدانید ترامپ تا کنون ۳ بار ازدواج کرده که هر سه همسر او مدل یا بازیگر بوده اند. در سال ۱۹۷۷، با مانکن اهل جمهوری چک ایوانا ترامپ، در سال ۱۹۹۳ با هنرپیشه‌ای به نام مارلا میپل و بالاخره در سال ۲۰۰۵، با ملانیا کناوس مانکن مد اهل اسلوونی ازدواج کرده است. 

اظهارات توهین آمیز ترامپ درباره خانم هیلاری کلینتون هم به قدری شنیع و رکیک بود که حتی رسانه‌های آمریکایی هم از انتشار متن دقیق صحبت‌هایش پرهیز کردند.

در چنین شرایطی، آن‌هم در قرن بیست و یکم در جامعه‌ای که بیش از نیمی از جمعیتش خانم هستند، می‌توان انتظار داشت ترامپ شانسی برای پیروزی داشته باشد؟

۳ – سیاهان

African – American ها یا همان سیاه‌پوستان آمریکایی دیگر گروه نژادی تاثیرگذار در معادلات انتخاباتی آمریکا هستند. معجزه سیاهان در سال ۲۰۰۸ یکی از مولفه‌های مهم رساندن باراک اوبامای کم نام و نشان به کاخ سفید بود. هرچند این همه قصه نبود و عوامل بسیار دیگری موجب شد سناتور جوان ایلینویز جانشین جرج بوش پسر شود.

 طبق آمار اعلامی سیا فکت بوک حدود ۱۳ درصد آمریکایی‌ها سیاهان هستند. گروه‌هایی که همواره از تبعیض نژادی در ایالات متحده ابراز نارضایتی کرده‌اند. وضعیت حقوقی سیاهان در آمریکا هیچ وقت برابر با شهروندان سفید نبوده است. در سال‌های اخیر کشته شدن‌های بی دلیل سیاهان توسط پلیس چندین بار به تجمعات خشونت بار سیاهان منتج شده است. آقای ترامپ که با اظهارات رادیکالش در جامعه آمریکا شناخته می‌شود چندی بیش قرار بود دیداری با ده‌ها تن از کشیش‌های عالی‌رتبه سیاه پوست آمریکایی داشته باشد تا آنها پس از آن جلسه حمایت خود را از آقای ترامپ اعلام کنند، اما گفته می‌شود اظهارات تند ترامپ درباره مسلمانان باعث شد این کشیش‌ها یکی یکی از حضور در این جلسه انصراف دهند. ضمن اینکه عموم نظرسنجی‌ها نشان از گرایش پایین سیاهان نسبت به نامزدی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری دارد و استقبال از او در میان سفیدها و به ویژه جریان‌های نئومحافظه کار و همچنین سنتی بیشتر از سایر ایالت‌هاست. 

از سوی دیگر شما نامزدی را روی صحنه دارید که خبرنگار معلول نیویورک تایمز را مسخره می‌کند، از تخریب مساجد در آمریکا سخن می‌گوید و مسلمانان را تهدید جدی برای امنیت ایالات متحده ارزیابی می‌کند. آیا باز هم فکر می‌کنید ترامپ می‌تواند نامزدی جدی برای انتخابات آمریکا باشد؟

بعید است با این‌همه نیروهای منفی، مخالف و دشمنی که بساز بفروش نیویورکی برای خودش ساخته، باز هم بتوان شانسی برای دونالد ترامپ قائل شد. 

5250

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید