پیشگیری در حوادث غیرمترقبه باید به مطالبات عمومی تبدیل شود

0

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری در مراسم تکریم و معارفه رییس جمعیت سازمان هلال احمر کشور گفت: آمد و رفت مدیران طبیعی ست و موضوع پیچیده ای نیست. مهم این است که وقتی انسان از مسئولیتی می‌رود در خلوت خودش با خدا ببیند همه توانش را گذاشته است یا خیر.

وی افزود: هلال احمر سازمان بسیار مهمی است و ماموریت های مهمی دارد.

جهانگیری ادامه داد: کشور ما به خدمات نیروهایی که در این جمعیت فعالیت می‌کنند، نیازمند است.

وی افزود: ما کشوری هستیم که حوادث طبیعی و غیرمترقبه در آن زیاد است و تقریبا سالی نیست که چنین حوادثی در مناطقی از ایران نداشته باشیم. باید برای این مسائل کشور باید راهکار های اصولی برنامه ریزی کنیم تا در جهت پیشگیری گام برداریم.

همچنین تصریح کرد: اگر پیشگیری نکنیم خسارت آن تا مدتها می‌ماند و دولت تا مدتها توان جبران نداردن. به عنوان مثال در زلزله، باید برنامه ریزی کرد اما متاسفانه  وضع ساخت و ساز خانه‌های مسکونی در روستاها خوب نیست. شاهدیم که زلزله خسارات جبران ناپذیری را بر جا می گذارد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: تاکنون ۲ میلیون منزل مسکونی در شهرها و روستا بازسازی شده و حدود ۴ میلیون منزل دیگر باید بازسازی شوند.
 
جهانگیری ادامه داد: در بافت شهر ها این مسایل جدی تر است و بافت های قدیمی و تاریخی رگدر اولویت مار ساخت و ساز مسکن قرار گرفته است. بحث پیشگیری در حوادث غیرمترقبه باید به مطالبات عمومی مردم تبدیل شود. مردم وقتی مطالبه می‌کنند دولت ها مجبور میشوند که آنها را انجام دهند.

وی همچنین گفت: اولین نهادی که هنگام حوادث حضور پیدا می‌کند هلال احمر است و ما انتظار داریم که در دوران مدیریت دکتر پیوندی این بخش روزبه روز بهتر شود.

وی افزود: تصادفات جاده‌ای بسیار زیاد است که در گذشته بیش از ۲۷‌ هزار مرگ و میر در سال داشتیم که هم‌اکنون به ۱۶ هزار نفر در سال رسیده است و باید همه نهادها عزم جدی کنند تا این میزان مرگ و میر جاده ای را به استانداردهای جهانی برسانیم. هلال احمر در تصادفات جاده ای نیز  نقش کلیدی دارد.


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید