پدیده‌ای که تا 70 سال دیگر تکرار نمی‌شود!/همزمانی اتقلاب تابستانی و ماه کامل

0

رها نیوز:

دانش > نجوم – امسال انقلاب تابستانی طولانی ترین روز در نیمکره شمالی زمین با ماه کامل یا بدر مقارن می شود، پدیده ای که هر 70 سال یکبار اتفاق می افتد.

امشب(دوشنبه 31 خرداد) شروع انقلاب تابستانی و وارد شدن خورشید به صورت فلکی سرطان و ورود ماه به صورت فلکی دلو صورت مي‌گيرد. ماه امروز (دوشنبه) ساعت 15:32 دقیقه در وضعیت کامل قرار می گیرد، ساعت 03:04 بامداد اول تیر ماه نیز زمان انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی زمین است.

در این روز که طولانی‌ترین روز در نیمکره شمالی به شمار می رود، طول روز 17 ساعت خواهد بود و ساکنان نیمکره شمالی انقلاب تابستانی را در بلندترین روز سال تجربه خواهند کرد. در اوایل بهار طول شب و روز تقریباً برابر است و ولی به مرور زمان طول روز بیشتر می‌شود و در زمان انقلاب تابستانی که بلندترین روز سال است به بیشترین ساعات خود می‌رسد و با نزدیک شدن به فصل تابستان کم کم روزها کوتاه تر می‌شوند.

روز اول تیرماه قطب شمال بیش از هر زمان دیگر (به اندازه ۲۳٫۵ درجه) به سوی خورشید متمایل است و نور خورشید فقط به برخی از سرزمینهای نیمکره شمالی عمود می‌تابد.این روز طولانی‌ترین روز در نیمکره شمالی است و به آن انقلاب تابستانی می‌گویند.

نكته قابل توجه و پديده‌اي كه هر 70 سال يكبار رخ مي‌دهد همزمانی نیمه ماه قمری (۱۵ رمضان)با 31 خرداد است. يعني انقلاب تابستاني با ماه كامل يا در بدر مقارن شده است.   سرخپوستان برای بزرگداشت این روز آتش روشن می کردند و دور آن می رقصیدند و اروپاییان نیز با درست کردن قایق های کاغذی و رها کردنشان در رودخانه ، آرزوی خوشبختی و شادی می کردند.

در نیمکره جنوبی شرایط دقیقاً برعکس با نیمکره شمالی است و با انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی و آغاز تابستان ساکنان نیمکره جنوبی آغاز فصل زمستان (شب یلدا) را تجربه می‌کنند.

5454

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید