مسئله پناهندگان در هاله ابهام ارتباطات ترکیه و اتحادیه اروپا

0

رها نیوز:

بین الملل > خاورمیانه – رهبران سیاسی کشور ترکیه از شروع بحران در سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه، «پذیرش و اسکان پناهندگان» را به عنوان مسئله‏ای «سیاسی و غیرانسانی» نگاه کرده اند.

حسن صادقيان*

رهبران سياسي كشور تركيه از شروع بحران در سوريه و عراق و ديگر كشورهاي منطقه خاورميانه، «پذيرش و اسكان پناهندگان» را به عنوان مسئله‏اي «سياسي و غيرانساني» نگاه كرده اند. «سياسي» از اين جهت كه دولت تركيه از مسئله پناهندگان به عنوان ابزاري براي رسيدن به دو هدف اصلي بهره برده است؛ يكي عضويت در اتحاديه اروپا عليرغم عملي نكردن برخي شروط اتحاديه اروپا همانند آزادي مطبوعات، آزادي زندانيان سياسي، برقراري صلح با شهروندان كرد و تحقق مطالبات علويان و ديگر اقليت ها و ديگري فشار به كشورهاي اتحاديه اروپا و آمريكا براي عملي كردن منطقه پرواز ممنوع در بخشي از خاك سوريه به منظور كنترل كردها و تصرف بخشي از خاك سوريه. 

رهبران كشور تركيه در مورد هدف دوم شكست خوردند، چرا كه همه‏ كشورهاي غير متحد يا متحد با تركيه – حتي ايالات متحده آمريكا- با اجراي منطقه پرواز ممنوع در خاك سوريه موافقت نكردند. از اين رو دولت تركيه با تمام نيرو تلاش مي كند از بحران پناهندگان براي رسيدن به گزينه اول (عضويت در اتحاديه اروپا) استفاده كند. در اين راستا طي چند هفته گذشته، كشور تركيه و اتحاديه اروپا در خصوص مسئله پناهندگان مذاكراتي انجام دادند.

به نظر مي رسد تير تركيه در هدف اول نيز به سنگ نشسته است؛ چرا كه اين مذاكرات در حالي انجام مي‏شود كه بين كشورهاي اتحاديه اروپا نيز در اين خصوص اختلافاتي بروز كرده است؛ برخي رسانه ها و مطبوعات كشورهاي اروپايي نسبت به مذاكرات اتحاديه اروپا با رهبران كشور تركيه واكنش منفي نشان داده اند. به عنوان مثال روزنامه «گاردين» چاپ انگليس، اردوغان را شريكي مطمئن براي اتحاديه اروپا نمي داند. روزنامه «ديلي تلگراف» نيز از شانتاژ تركيه در برقراري روابطش با اتحاديه اروپا خبر داده و مي گويد: تركيه دوست اتحاديه اروپا نيست. اين روزنامه مي افزايد؛ «تركيه قبل از اينكه سخن از عضويت در اتحاديه اروپا بر زبان جاري كند بايد با گروه هاي تروريستي مقابله نموده و روزنامه نگاران مخالف و اپوزيسيون را سركوب نكند. امروز بحث عضويت تركيه در اتحاديه اروپا «يك شوخي كثيف» است». از سوي ديگر روزنامه «اسنابروك» آلمان نيز از بروز شكافي ميان كشورهاي اروپايي خبر مي دهد كه در يك طرف آن آلمان و در طرف ديگر كشورهاي عقب مانده‏ اروپايي هستند! اين روزنامه كشورهايي نظير فرانسه، بريتانيا، ايتاليا، هلند، مجارستان و يونان را جزو عقب مانده هاي اروپايي قلمداد كرده كه برخلاف كشور آلمان مخالف برقراري روابط با تركيه هستند.  

از سوي ديگر داوود اوغلو، نخست وزير تركيه بعد از دیدار با سران اتحادیه اروپا گفته است: «ترکیه، موافقتنامه استرداد پناهندگان بین ترکیه و یونان را اجرایی خواهد کرد. از این رو ترکیه تمام پناهندگانی را که نیازی به حمایت بین المللی ندارند و وارد یونان شده اند و نیز تمام مهاجران غیر قانونی ای را که در محدوده دریایی ترکیه دستگیر شده‏اند، در خاک خود اسکان خواهد داد». در سخنان داوود اوغلو، اصول اساسی فعالیت های مربوط به موافقتنامه نهایی – كه برخي از آنها غير منطقي به نظر مي رسد- بدین گونه ذکر شده است؛

1- تمام مهاجران جدیدی که از ترکیه به جزایر یونان رفته اند، هزینه بازگرداندن آنان به ترکیه بر عهده اتحادیه اروپا خواهد بود.

2- در ازاي هر مهاجر سوري که ترکیه از جزایر یونان خواهد پذیرفت، یک سوریه ای داخل ترکیه به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا فرستاده می شود.

3- با هدف حذف رواديد درباره شهروندان ترکیه تا ژوئن 2016، اجرای نقشه راه حذف رواديد با تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا تسریع خواهد شد.

4- فرایند پرداخت 3 میلیارد یورو تا ماه مارس که برای تأمین مخارج پناهندگان سوری اختصاص یافته است سرعت خواهد گرفت و درباره منابع مالی اضافی برای اسکان پناهندگان، تصمیم گرفته خواهد شد.

5- بنا بر تصمیمات شورای اتحادیه اروپا در ماه اکتبر 2015، تصمیم گیری برای آغاز فصول جدید مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا سرعت خواهد گرفت.

بنابراين با نگاه به ادعاها، تصميمات و شرايط فعلي كشورهاي اروپايي و تركيه و مذاكرات صورت گرفته، مي توان نتيجه گرفت كه وضعيت پناهندگان كماكان در هاله اي از ابهام باقي خواهد ماند. 

فقدان «نگاه بشر دوستانه» در سياست خارجي كشورهاي اروپايي و تركيه، احتمال يك «نسل كشي انساني نوين» را به يقين نزديك مي كند. شايد جمله معروف داستايوفسكي، رمان نويس شهير روسي كه مي گويد «اگر خدا نباشد همه چيز مجاز است» امروز در سياست خارجي كشورهاي مذكور معنا پيدا كرده است؛ به تعبير ديگر رهبران سياسي كشورهاي اروپايي و تركيه بدون در نظر گرفتن خداوند و حقوق بشردوستانه، از انجام هر گونه اعمال ضد انساني و حقوق بشري ابايي ندارند.

*  کارشناس مسائل ترکیه

4950

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید