سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: طرح حمله زمینی سعودی به سوریه نمایشی از فقدان ابتکار و خلاقیت است

0

رها نیوز:

بین الملل > دیپلماسی – سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، به پیامدهای حملۀ زمینی عربستان و ترکیه به سوریه پرداخته است.

زهرا خدایی: در خبرها آمده بود که وزیر خارجه ترکیه، ارسال جنگنده های سعودی به پایگاه اینجرلیک ترکیه را تأئید کرده و احمد داود اوغلو نیز روز گذشته به طور تلویحی ضمن اشاره به احتمال لشکرکشی به سوریه گفت که در صورت ورود ارتش سوریه به شهر اعزاز در مرز ترکیه-سوریه که اکنون در اشغال داعش است، ارتش ترکیه وارد عمل خواهد شد. پرسش اینجاست در صورت حملۀ زمینی عربستان و ترکیه پیامدهای این اقدام نظامی در بُعد منطقه‌ای چه می تواند باشد؟

خبرگزاری خبرآنلاین در گفتگو با دکتر نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی پیامدهای حملۀ زمینی به سوریه را مورد بررسی قرار داده که در ادامه می خوانید:

ارسال نیروی زمینی از سوی ترکیه و عربستان به سوریه تا چه میزان محتمل است؟
مسئولين عربستان سعودي طي روزهاي اخير از آمادگي كشورشان به همراه ساير كشورهاي متحد از جمله تركيه براي اعزام نيروي نظامي تا سقف 150 هزار نفر به خاك سوريه تحت عنوان مبارزه بين المللي عليه داعش سخن گفتند. اين موضوع اگر چه در سطح رسانه ها بازتاب هاي قابل توجهي پيدا كرد، اما به نظر مي رسد تنها به فاصله چند روز از اين ادعا ، وزير امور خارجه عربستان به شكل بسيار واضحي از اين طرح عقب نشيني كرد.

عادل الجبير وزير خارجه عربستان اخيرا در گفتگو با شبكه سي ان ان به اين موضع بسنده كرده كه رياض آماده است در قالب ائتلاف آمريكا، نيروي ويژه به سوريه اعزام كند. وي در توضيح سخنان قبلي اش تاكيد كرده كه منظور رياض از اعزام نيروي زميني به سوريه، تنها فرستادن نيروهاي ويژه آن هم در قالب ائتلاف تحت رهبري آمريكا بوده است.
بنابراين كاملا روشن است كه اعزام نيروي نظامي به صورت مستقيم براي انجام عمليات هاي ميداني در سوريه از سوي هر كشوري مي تواند با چالش ها و موانع جدي همراه باشد.

چرا در مقطع فعلی تصیم به این اقدام گرفته شد؟ آیا این فرضیه درست است که دلیل این تصمیم پیشرفت میدانی ارتش سوریه و تلاش برای بر هم زدن معادلات میدانی است؟

به نظر مي رسد هدف عربستان از اعلام اعزام نيروي نظامي به سوريه حداقل با 2 هدف صورت گرفته است:

نخست؛ تحت تاثير قرار دادن پيروزي هاي استراتژيك ارتش و نيروهاي مردمي در جبهه هاي حلب، درعا و دير الزور.

دوم؛ تحت تاثير قرار دادن روند مذاكرات سياسي جاري در مورد سوريه.

به طور كلي كشوري مانند عربستان جدي شدن روند گفتگوهاي سياسي و شكل گيري برخي معادلات در روابط بازيگران موثر در سوريه را به زيان خود مي داند. علت آن اينست كه عربستان در عرصه سياسي فاقد ابتكار و خلاقيت منطقه اي براي تامين منافع ملي خود است. بنابراين تشديد روندهاي نظامي را حداقل در دو پرونده سوريه و يمن دنبال مي كند.

نتيجه اي كه مي خواهم بر آن تاكيد كنم آن است كه طرح مداخله نظامي مستقيم در سوريه از سوي عربستان تنها با هدف پيچيده تر كردن مساله سوريه صورت گرفته است.

 موضع کشورمان در قبال این تصمیم را چگونه ارزیابی می کنید؟
 بدون شك مواضع جمهوري اسلامي ايران در قبال سياست هاي نظامي عربستان در منطقه كاملا هوشمندانه خواهد بود. مسئولين ايران در سطوح مختلف تاكنون چندين بار نسبت به اتخاذ سياست هاي غلط و ناكارآمد عربستان هشدارهاي لازم را داده اند. هرگونه مداخله نظامي خارجي در سوريه كه بخواهد تماميت سرزميني و حاكميت ملي سوريه را دچار خدشه و ناديده بگيرد حتما محكوم به شكست خواهد بود.
البته دستگاه سياست خارجي ايران سيگنال هاي مثبتي را براي عربستان به منظور آمادگي براي گفتگو فرستاده كه پيشنهاد مي كنم مسئولين سعودي به آن توجه نمايند.

 پیامدهای این تصمیم چه می تواند باشد؟
قبل از هرچيز خوبست به كارويژه هاي بحران نظامي سوريه براي برخي بازيگران بپردازيم. به عنوان مثال، كاركرد تداوم بحران نظامي در سوريه براي كشوري مانند آمريكا مي تواند تغيير كاربري جغرافياي سياسي سوريه به نفع استراتژي منطقه اي آمريكا در بلند مدت باشد. بنابراين از ادامه جنگ بي هويت در سوريه حمايت مستقيم و غير مستقيم مي كند.

اما كاركرد جنگ در سوريه براي عربستان بيشتر جنبه ماهيتي و هويتي دارد؛ به عبارت ديگر، عربستان از تغيير در حاكميت سوريه پروژه هويت سازي منطقه اي دنبال مي كند. در واقع، تداوم حكومت اسد را در تضاد با بقاي سياسي منطقه اي خود مي بيند. بنابراين تلاش مي كند آتش جنگ و خونريزي در سوريه را روشن نگه دارد.

موضع غرب در قبال این تصمیم چیست؟ آیا این حمله در راستای منافع آنها نیز هست؟

مواضع تهاجمي كنوني عربستان در منطقه حتما مورد تاييد آمريكاست؛ به همين دليل آمريكايي ها به راحتي چشم خود را بر حمايت سعودي از گروه هاي تروريستي بسته اند. اما نكته اي كه مايلم به آن تاكيد كنم آن است كه عربستان از چشم انداز آينده منافع خود در تحولات منطقه اطمينان لازم ندارد. در واقع، عربستان فاقد تضمين هاي لازم براي آينده سياسي خود است.

آینده را چگونه پیش بینی می کنید؟
طرح مداخله نظامي زميني در سوريه از سوي عربستان در صحنه واقعيت ها با موانع جدي مواجه است. بنابراين در نگاه اول به نظر مي رسد به راحتي امكان تحقق ندارد. اما در صورتيكه به هر شكلي و در هر قالبي اين اتفاق بيفتد، قطعا نتيجه آن منجر به پيچيده تر شدن مساله سوريه خواهد شد.

4952

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید