روایت خبرگزاری قوه قضاییه از چهارمین جلسه دادگاه بابک زنجانی و دفاعیات او/ متهم توهین و تهدید می‌کرد

0

رها نیوز:

جامعه > قضایی – خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه روایتی از دادگاه چهارم بابک زنجانی، میلیاردر نفتی منتشر کرده است

چهارمین جلسه دادگاه ب. ز درحالی امروز بصورت علنی برگزار شد که متهمِ ردیف اول، بخش قابل توجهی از زمان نخستین قسمت از دفاعیات خود را صرف بیان مطالبی خارج از کیفرخواست نمود و با ایراد اتهامات و نیز توهین‌های آشکار به مقامات فعلی دولتی و حتی با ذکر اتهاماتی خطاب به بازپرس و سایر اعضای دادگاه، تلاش کرد چهره‌ای موجه از خود ارائه دهد که با تذکرات مکرر رییس دادگاه مواجه شد.

چهارمین جلسه محاکمه متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی و به صورت علنی از 9 صبح امروز آغاز شد.

بیان اتهامات متهم ردیف اول

قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه خطاب به متهم اعلام کرد: اتهامات شما بر اساس کیفرخواست صادر شده عبارتست از فساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی با رهبری شبکه سازمان یافته، استفاده از سند مجعول، پولشویی کلان و عمده با علم به موثر بودن و ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری گسترده از چند بانک و وزارت نفت، جعل 24 فقره اسناد بانکی، پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو و نشر اکاذیب. چنانچه دفاعیاتی دارید بیان کنید.

متهم پس از حضور در جایگاه متهم خطاب به قاضی صلواتی گفت: دفاعیات اینجانب شامل مقدمه‌ای کوتاه و دو فصل است که شامل خلاصه عملکرد و ایرادات کلی مربوط به کیفرخواست و تذکر به شکات و دفاع در برابرخط به خط کیفرخواست است. جناب قاضی صلواتی در مقدمه کوتاه دفاعیات اینجانب برای فهم بیشتر پرونده موضوع ساده گویی شده است. به همین منظور در خصوص دلیل شکایت وزارت نفت باید بگویم این وزارتخانه در دولت قبل محموله های نفتی را در اختیار شرکت HK قرار داده و وجه حاصله را اعلام و دریافت می کند. پس از مدتی شرکت دچار تحریم و سپس بانک مرکزی دچار تحریم می شود. وزارت نفت فعلی تفاهم نامه ای را که اینجانب در وزارتخانه دولت قبلی انعقاد کرده بودم را ابطال و شکایاتی را اعلام کرده است که وجوه زنجانی از منشا نامشخص آمده است.

اتهام‌زنی متهم

متهم در ادامه دادگاه را هم از اتهام‌زنی خود بی‌نصیب نگذاشت و مدعی شد که دادسرا می گوید منشاء واریزی بانک مالزی نامشخص و پیامهای سوئیفتی صوری و سندها جعلی بوده است و این مسئله را به پای اخلال در نظام اقتصادی گذاشته اند. حرف من به دادسرا این است که وزارت نفت طرف حساب من نیست و شرکت خارجی وزارت نفت(HK) وجه نقدی را دریافت کرده است. از طرفی منشاء این وجوه بانک مالزی و تاجیکستان است و دادستانی صلاحیت بررسی بانکهای خارج از کشور را ندارد و عملیات بانکی خارجی ربطی به دادستانی ندارد.

موضوع اختلاف نظر من با وزارت نفت بر سر پول محموله های نفتی نیست

وی ادامه داد: موضوع، وصول پول نقد نیست و مدعی شد مسئله نداشتن حساب بانکی برای وصول پول و موضوع تحریم هاست و این را بهانه ای برای تسویه حساب حزبی کرده اند.

متهم طی این بخش از سخنان خود توهین‌های آشکاری را خطاب به مقامات فعلی و نیز برخی از دستگاه‌ها مطرح کرد و به بیان ادعاهایی علیه دیگران پرداخت که هیچ سندی را درباره آنها ارائه نمی‌داد.

رییس دادگاه: حق توهین ندارید

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: شما حق توهین به اشخاص را ندارید و من به شما تذکر می دهم.

میلیاردر نفتی همچنین در واکنش به بخشی از کیفر خواست گفت: اعتراض ما به کارشناسان، مربوط به همه کارشناسان نیست. اعتراض به بانک مرکزی نیز داریم چون می دانیم متعلق به دولت است و هدایت شده دولت نیز محسوب می شود.

وی سپس بازپرس پرونده را مورد بازخواست قرار داد و گفت:سوال بازپرس درباره عملکرد بانک بنده اشتباه بوده است و اشتباه نیز پاسخ گرفته است.

متهم نفتی با اشاره به نامه سه وزیر و رئیس بانک مرکزی و علیرغم تذکرات مکرر رییس دادگاه، مجددا به اتهام زنی علیه دادگاه پرداخت و گفت: نماینده دادستان گفته این نامه از ستاد تدابیر ویژه استعلام شود. شایان ذکر است ایشان را اشتباه راهنمایی کرده‌اند و این نامه ربطی به ستاد تدابیر ویژه ندارد. نامه مربوط به تصمیم هیات اقتصادی و تیم وزیران قبلی بوده است پیرامون اینکه تصمیم بگیرند از منابع موجود در کجا استفاده کنند.

بی‌نصیب نماندن رسانه‌ها از اظهارات متهم

متهم نفتی در حالی سعی در فاصله گرفتن از محتوای کیفرخواست قرائت شده داشت که پای رسانه ها را هم به میان کشید و گفت: برخی از افراد ژست هایی را در رسانه های می گیرند و می گویند که مطالبات نفتی خود را می گیریم که تمامی اینها یک ژست سیاسی است.

وی همچنین مدعی شد: در شرایط تحریم شماره حساب برای دریافت پول وجود ندارد و من باید در چه حسابی مبالغ را واریز کنم.

متهم در حین دفاعیات پراکنده خود اعلام کرد که تمامی دنیا را دور زده است و اعلام کرد: ایران به واسطه بانک مرکزی فقط در چند کشور می تواند حساب بانکی باز کند تا وجه حاصل از فروش نفت را وصول کند. در این مورد هم تنها حساب دفتری با سایر کشورها مطرح است.

متهم نفتی که تا قبل از بازداشت، خود را یک مخلص اقتصادی و فردی می دانست که حاضر است برای کشورش هر کاری انجام دهد،امروز در حین دفاعیات خود ژست دیگری گرفت و اظهار داشت: تلاش من ایجاد حساب بانکی برای دور زدن بانک ها بوده است و باید در سکوت این کار انجام می شد و با رسانه ای شدن برخی کارها تصمیم گرفتم برخی مطالب را انجام ندهم.آیا وظیفه من است که برای وزارت نفت حساب باز کنم و پول نفت را هم وصول کنم.

او که در دفاعیات خود سعی داشت از هر دری سخن بگوید، در مورد صحبت های وزارت نفت مبنی براینکه متهم در حال بازی دادن دادگاه است،مدعی شد: وزیر می گوید زنجانی جای پولها را به ما نشان دهد. وقتی وکلای خارجی من ضمانت را اعلام می کنند،مسئولان نفتی می‌گویند باید منشا پول را هم اعلام کند .

متهم: من هیچ سندی ندارم

متهم که در جلسه دادگاه سعی بر فرار از اتهامات خود داشت و مدعی بود مطلع به علم اقتصاد و انجام معاملات کلان اقتصادی است، بارها اعلام کرد که هیچ سندی از مسئولان مربوطه در مورد محموله‌های نفتی ادعایی خود ندارد.این صحبت های متهم در حالی بیان شد که وی بارها خودر ا فردی مسلط بر انجام معاملات اقتصادی و نفتی و فردی به اصطلاح حواس جمع می دانست و سوال اصلی اینجاست که چطور می شود فردی در هنگام معاملات کلان اقتصادی سند و رسید دریافت نکند.

«ب.ز» که در بخشهایی از بیان دفاعیات،خود را فردی قدرتمند در خارج از کشور معرفی کرده بود در بخش دیگری از سخنانش در تناقضی آشکار گفت که نه در ایران و نه از سوی دشمنان کشور، هیچ پناه و جایگاهی ندارد. وی سپس مدعی شد: برای اینکه قدرت خارجی خود را اثبات کنم علیرغم قطع ارتباطم با بیرون 1968میلیون یورو ضمانت نامه از یک بانک معتبر تهیه کرده‌ام و تا دو روز دیگر تقدیم دادگاه خواهم کرد و مسئولان برای تائید ضمانتنامه تدبیری کنند که قاضی صلواتی در واکنش به این اظهارات وی گفت: نام بانک و کشور را نگویید.

ادامه تناقض‌گویی‌های متهم

یکی دیگر از تناقضات متهم در بیان دفاعیات خود اظهارنظرهای وی در مورد دادستانی و نماینده دادستانی بود،وی در بخش اول دفاعیات خود اعلام کرد که دادستانی تلاش زیادی را در دو سال بازداشت من در چارچوب قانون انجام داده است و گواه صحبت های خود را 3هزار صفحه نامه شماره شده به دادستانی دانست و ضمن بیان برخی توهین‌ها به دولت مدعی شد که این روند پیگیری وظیفه دولت بوده است که قوه قضائیه زحمت آن را می کشد و قاضی صلواتی خطاب به این اظهارنظرها به متهم گفت: حق توهین به دولت را ندارید و قوه قضائیه مستقل است و در کمال قاطعیت کار خود را ادامه می‌دهد.

او که خود را تاجری قوی و مسلط به علم و روابط اقتصادی می دانست در یک اظهار نظر قابل تامل اعلام کرد:کار اقتصادی یک چارچوب علمی دارد و با زور قدرت نمی توان کار اقتصادی کرد.مدیر یا یک سهامدار فقط پاسخگوی سهامداران خود باید باشد نه افراد دیگر.

وی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد: اینکه اشخاص با دید خاص بخواهند با دسترسی به رسانه ها نتیجه خود را بگیرند،این سوءاستفاده است.در این دو سال حرفهایی را از افراد مختلف شنیدم و این در حالی است که حرفهای زده شده طبق قانون نباید زده می شد و اعلام شد من در این مدت به هر ایرانی 110هزار تومان بدهکارم. همچنین به کشته شدن در زندان تهدید شدم.

ادعای متهم:مسئولیت کارهایم را برعهده می گیرم

متهم نفتی همچنین با فاصله گرفتن از توضیح موارد اتهامی قرائت شده در کیفرخواست اعلام کرد: به هیچ گروه و حزبی متصل نیستم،نه رشوه داده ام و نه باج گرفته ام و بعضا مورد زورگیری قرار گرفته ام.

وی در ادامه مدعی شد: از عملکرد خود قویا دفاع کرده و مسئولیت کارهایم را برعهده می گیرم با این حال در پرونده من همه چیز بر عکس است. همه می دانند مبلغ 2میلیون یورو برای مجموعه من پول خرد بوده است.

متهم در حالی در جلسه امروز دادگاه بارها از کلمه «برات» استفاده کرد و مدعی شد که در مواردی برات صادر کرده است که در اظهارات پیش از دادگاه خود هرگز از این واژه استفاده نکرده بود و اساسا همه بحث گشایش ال سی را مطرح کرده بود. حتی در کیفرخواست متهم هم هیچ اشاره‌ای به برات نشده و موضوع گشایش ال سی از سوی وی طرح شده است.

متهم نفتی در بیان دفاعیات خود هم صداقت نداشت

متهم نفتی که مدعی دور زدن تحریم ها بود سخنانی را به نقل از رئیس خزانه داری امریکا بیان کرد و گفت: تحریم شدن من توسط خزانه داری امریکا و اروپا به خاطر خدمات من به جمهوری اسلامی بوده است و آنها با سلاح تحریم به من حمله کردند.

وی در حالی از زحمات دو ساله و در چارچوب قانون دادستانی تشکر می کرد که در بخشهایی از دفاعیات خود کیفرخواست را فاقد صورت مسئله دانست .

در جلسه اول رسیدگی به اتهامات متهم اعلام شده بود که شعبه بازپرسی بیش از 40 نوبت متهم را مورد بازپرسی قرار داد و 200 فرد مطلع پیرامون شرکت‌های متهم به این شعبه فراخوانده شدند و بارها هم از سوی افراد و مسئولان مختلف این مسئله تایید شده بود. با این حال امروز متهم در حین اظهارات و دفاعیات پراکنده خود، مدعی شد که 20بار از 40نوبت بازپرسی غیرحضوری بوده است.

در حالی بارها از سوی مسئولان کمیته پیگیری،تیم بازجویی و نمایندگان مجلس و مسئولان نفتی، عدم همکاری و صداقت متهم اعلام شده، وی امروز مدعی شد که تعدادی از بازجویی ها غیر حضوری بوده است و در غیر این صورت وی می نوانسته به حل مسئله کمک کند.

همکاری 6ماهه زندگی مرا بهم ریخت

میلیاردر نفتی که همواره سعی داشت در بیان دفاعیاتش خود را فردی مسلط در حوزه اقتصادی نشان دهد و خود را مبری از حزب یا دولت خاص بداند،مدعی شد: اختلاف این دولت با وی مربوط به همکاری وی با وزارت نفت دولت قبل است. وی مدعی شد: کمتر از 6ماه با وزارت نفت همکاری داشته است و 22 فروند هواپیمای وی در خرداد 90 وارد کشور شده است و در این هنگام وزارت نفت وی را اصلا نمی شناخته است و 6ماه همکاری با نفتی ها زندگی او را بهم ریخته است؛ بطوریکه نه ایران و نه دشمنان ایران او را قبول ندارند.

وی همچنین در خصوص دریافت پولهای نفت مدعی شد: در سال 92 اعلام می شود که تعداد کشتی های ایرانی که در دریا ذخیره نفت می کنند زیاد شده است و چون کشتی ها فاقد پرچم بودند، تصمیم گرفته می شود بار آنها فروخته شود.زمانی که بارها به چین رسید، این کشور بدلیل کیفیت نامناسب محصول،آنها را تخلیه نمی کرد. محموله ها برگشت خورد و من با ارتباطاتی که داشتم، به خاطر صحبت هایم،موفق شدم محموله ها را آنجا تخلیه کنم.اما چون میعانات گازی مشکل داشت بارها عودت داده شد و با گذشت زمان حتی روی کشتی‌های حامل بار، خزه جمع شده بود و محموله‌های مذکور سه سال روی دریا باقی ماند.

متهم مدعی شد: مقرر شد شرکت خارجی من به عنوان خریدار میعانات گازی سرگردان روی دریا را خریداری کند و اگر توانستم آنها را بفروشد، وجوه آن را به حساب اچ کی بریزم. برای این پروسه ما باید برات صادر می کردیم.

ضمانت گذاشتن ملک ایران‌زمین

وی در ادامه ادعا کرد:با حضور یک مسئول نفتی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۲ قرار شد تفاهمنامه‌ای بین شرکت HK، بانک FIIB و بانک … برای خروج از تحریم ها منعقد شود و شرکت الف در کیش مامور شد تا چک ارزی ۲.۶۶ میلیون یورویی را تحویل بگیرد. به دلیل تحریم ها مجبور شدم بعنوان ضمانت، ملک ایران‌زمینم را به مبلغ یک هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان به نام شرکت الف انتقال قطعی دهم که دفترخانه ۱۰ میلیارد تومان از من پول گرفت و ۲۰۰ میلیون تومان حق الثبت واریز کردم و ۲ میلیارد تومان هم اداره حقوقی وزارت نفت دریافت کرد.

متهم ردیف اول پرونده نفتی افزود: قرار شد آقای ش نفت را بفروشد و ۴۰۰ میلیون دلار طلبش را بردارد، اما هیچ مدرکی از شرکت … نگرفتیم. بعد هم دولت عوض شد و وزیر نفت آمد و گفت این تفاهمنامه هیچ اعتباری ندارد و بعد نهم دی ماه ۹۲ بازداشت شدم در حالی که ۵ ماه به اتمام قراردادم مانده بود.

وی همچنین در خصوص مبلغ بدهی اش به وزارت نفت مدعی شد: مبلغ 2میلیارد بدهی را به 1967ونیم میلیون یورو رسانده ام.

4هزار میلیارد تومان از اموالم را منتقل کرده ام

متهم همچنین به ملاقات مسئولان قضایی با وی در زندان اشاره کرد و گفت: در بهمن ماه 92 مسئولان قضایی به سلول من آمدند و گفتند تسویه حساب شرکت نفت را انجام بدهم . در روز پس از این بازدید نامه ای ارسال کردم و گفتم حاضر هستم تا با اموالم تهاتر انجام بدهم و نامه به وزارت نفت ارسال شد و در 20 اردیبهشت 93 وکالت بلاعزل صادر و با انتقال اموالم موافقت کردم و تا کنون 4هزار میلیارد تومان از اموالم را منتقل کرده ام.

فقط به طور شفاهی صاحب محموله نفتی هستم

متهم ردیف اول پرونده نفتی همچنین در اظهارنظری قابل تامل مدعی شد: اینجانب پول محموله میعانات نفتی را به حساب اچ کی ریخته‌ام؛ ولی باری را تحویل نگرفته ام و تنها به صورت شفاهی صاحب بار هسنم و این صورت مسئله اصلی است.

او همچنین در خصوص سایر فعالیت های اقتصادی اش مدعی شد: مجموعه من از سال 88میلیاردها یورو پول ایران را که غیر قابل انتقال بوده است،به نقاط مختلف جهان منتقل کرده است.

متهم نفتی در حالی خود را فردی دلسوز نظام و کشور می دانست که در جلسه دفاعیات خود مدعی شد: خدمات زیادی را در حالی برای کشور داشته ام که اگر جمعیت را 80میلیون نفر بدانیم وظیفه من یک هشتادم بوده است.

تهدید وزارت نفت و بانک مسکن

او در حین دفاعیات خود مدعی شد امکانات شنود را فراهم کرده و ادعا کرد اگر مکالمات مسئولان نفتی در تاجیکستان را که شنود می شده است،پخش کنم، برخی خجالت زده می شوند.

وی هچنین با تهدید مسئولان بانک مسکن گفت: کاری نکنید با حراج چوب و صندلی بانک، طلب خود را پس بگیرم.

متهم نفتی در بخش دیگری از دفاعیات خود در مورد شکایت سازمات تامین اجتماعی گفت: شکایت این سازمان از بنده نه حقوقی است و نه قانونی و این سازمان باید از یکی از بانکها شکایت بکند.

قاضی صلواتی خطاب به متهم:مگر ما نامه های درخواستی شما را به روسای جمهور و مجلس ارسال نکردیم؟

متهم در حالی مدعی فقر امکانات در زندان شد که خود در ابتدای دفاعیاتش از 3هزار صفحه نامه شماره شده سخن گفت. قاضی صلواتی هم خطاب به وی گفت: نامه های درخواستی شما به رئیس جمهور و رئیس مجلس و وکلای خارجی تان را مگر ارسال نکردیم؟!

نماینده دادستان تهران هم در این رابطه به متهم یادآور شد: تمامی نامه های شما به افرادی که خواستید ارسال شده است.

متهم نفتی همچنین از حقوق ماهیانه 4هزار یورو به یک کارمند زن نیز پرده برداشت و گفت: به یکی از مدیران منطقه ای خارج از کشور حقوق ماهی 16میلیون تومان از پول خودم پرداخت کرده ام.

جلسه پنجم محاکمه متهم نفتی فردا برگزار می‌شود.

۴۷۴۷

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید