خانم سبزپوشی که در تمامی مسائل ابتکار به خرج می دهد جز محیط زیست/سرک کشی های ابتکار در سیاست، هوا را به حال خود رها کرد

0

رها نیوز:

ساعت: 11:48
منتشر شده در مورخ: 1394/08/10
شناسه خبر: 517770

با تجربه ای که از سابقه عملکرد محیط زیست در دست است و تجمع اعتراض‌آمیز کارکنان این سازمان به سوءمدیریت ابتکار، این موضوع قوت گرفته است که وی از زمانی که روی کار آمده دنبال امور مربوط به محیط زیست نیست!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سرویس اجتماعی تهران نیوز؛ هرساله با آغاز فصل سرما، کاهش دما و افزایش آلودگی هوا، هنگامی که سلامت شهروندان کلان‌شهرها به دلیل افزایش آلاینده‌های جوی به مخاطره می‌افتد، دستگاه‌های ذی‌ربط به تکاپو افتاده تا راه چاره‌ای برای رفع این معضل پیدا کنند که سازمان محیط زیست یکی از مهمترین رکن این لجام گسیختگی آلاینده ها و آلودگی هوا است که در پی علاج واقعه بعد از وقوع است.

شروع فصل پاییز و زمستان با بالا رفتن شدت آلودگی هوا گره خورده است به گونه ای که با پایین رفتن دمای هوا، آلودگی هوا بالاتر می رود، این نوع از آلودگی که بر اثر وارونگی هوا اتفاق می افتد از اواخر پاییز آغاز شده و در دی ماه به اوج خود می رسد تا دی ماه آلوده ترین ماه سال لقب بگیرد و این موضوع موجب می شود تا نام سازمان محیط زیست و وظایف آن در اذهان پر رنگ تر شود.

زمانی که نام این سازمان پرطمطراق و رئیس آن به گوش می خورد چیزی جز رتق و فتق امورات زیست محیطی و زمینه سازی محیط زیستی پاک و به دور از آلودگی برای سلامت مردم به  ذهن خطور نمی کند اما متاسفانه مسئولین این سازمان تاکنون به صورت جدی به این معضل نپرداخته و حتی رییس اداره محیط زیست فارغ از قانون‌شکنی ها و شدیدترین انتقاداتی که این روزها در رابطه با عملکرد ضعیفش در موضوع ریزگردها در استان‌های جنوبی و غربی قرار دارد، در رسانه ملعون BBC، و گفت‌وگو با کیم کاتاس، از توافق‌هسته‌ای می‌گوید و مسایل سیاسی داخلی و خارجی کشورمان دغدغه خانم سبزپوش می شود! در حالی که مهم‌ترین مسئولیت و دغدغه خانم ابنکار باید کنترل آلودگی هوا باشد.

IMG13110_735

 در کنار مسئله مهم ریز گردها، به عقیده کارشناسان خودروهای فرسوده، کم کیفیت بودن خودروهای تولید داخل، ضعف مدیریت در توسعه فضای سبز، کیفیت پایین سوخت‌های فسیلی تولید داخل و…. به‌عنوان دلایل مهمی در افزایش آلودگی هوا مطرح هستند، اما یکی دیگر از مهمترین عامل خطرساز یرای سلامتی مردم و افزایش آلودگی هوا که نباید ازنظر دور داشت بنزین آلوده است.

بنا بر نظر نمایندگان مجلس و کارشناسان ذیربط مشکل بنزین های آلوده به صورت جدی همچنان پابرجاست اما ابتکار با بیان این که: من به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت، آقای مهندس زنگنه به عنوان وزیر نفت و آقای مهندس نعمت‌زاده به عنوان وزیر صنایع همه همین را تایید می‌کنند که وضعیت هوا بهتر شده تاکید بر حذف شدن بنزبن های آلوده دارد.

رییس سازمان محیط زیست معتقد است: یکی از مواردی که باعث آلودگی هوا در سال‌های ۹۳-۹۱ شده بود بنزن موجود در بنزن‌های پتروشیمی بود که در دولت گذشته ارائه می‌شد و در دولت جدید با همکاری خوب وزارت نفت و تلاش سازمان محیط زیست، تولید این بنزین‌ها متوقف و از رده خارج شده است.

ابتکار با تاکید بر این که وزیر نفت رسما به ما اعلام کرده که بنزین‌های آلوده را از اردیبهشت ۹۳ به طور کامل از رده خارج کرده است گفت: این اعلام رسمی است و فکر نمی‌کنم که دیگر جای بحث و صحبت باقی باشد!که بیشتر به نظر می رسد این اظهار نظر صریح و شتابزده ابتکار سیاسی باشد.

این در حالی است که مصطفی افضلی‌فرد، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در اردیبهشت ماه امسال ضمن رد گزارش محیط زیست در مجلس گفته بود که «بنزین پتروشیمی‌ها آلوده است.

وی افزود: جمع‌بندی گزارش‌های نهادهای مختلفی همچون کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، معاونت بین الملل وزارت نفت، سازمان بازرسی کل کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان ملی استاندارد این شد که  گزارش سازمان محیط‌ زیست در خصوص بنزین آلوده نادرست بوده است و این سازمان باید بر اساس آنچه مجلس به آن دست یافته گزارش‌هایش را اصلاح کند و در پی حل معضلات محیط زیست جامعه باشد.

اما شاهد این هستیم محیط زیست به جای رفع معضلاتی چون بنزین آلوده و یا پدیده گردو غبار و  تقویت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های داخلی، مسائل گروهی و جناحی را وارد مباحث درون سازمانی کرده است و به مردم اینگونه القا نموده که معضل بنزین های آلوده کاملا رفع شده و این مشکل در دولت قبل بوده است و برای حل بحران موضوع گرد و غبار هم هیچ مسئولی نمی‌تواند به مردم وعده دهد که این مشکل تا چند سال آینده حل می‌شود و مردم باید با مشکل گرد و غبار کنار بیایند.

لاهوتی نائب رئیس فراکسیون محیط زیست وتوسعه پایدار مجلس نیز در جهت برخورد با آلاینده‌های زیست محیطی، حل معضل خودروهای فرسوده و منع تردد ۲ هزار مینی بوس بالای ۱۰ سال عمری که در سطح تهران وجود دارد را موثر دانسته و با انتقاد از عملکرد مسئولان سازمان محیط زیست در کاهش آلودگی هوای پایتخت، گفت: در همه جای دنیا برای کاهش آلودگی هوا از یک نسخه مدرن و قابل اجرا استفاده می شود اما متاسفانه در کشورمان تاکنون هیچ مسئولی نتواسته آن طور که باید وشاید در کاهش مشکلات زیست محیطی راهکار موثر ارائه دهد.

وی در ادامه افزود: قطعاً حجم بالای اتوبوس‌های شهری شرکت واحد و نوع سوخت آلوده‌کننده‌ای که مصرف می‌کنند، همراه با تردد برخی تاکسی‌های فرسوده نقش مهمی در آلودگی هوا ایفا می‌کند،بنابراین یکی از بهترین راهکارها برای کاهش آلودگی هوای تهران ساماندهی تردد خودروها در معابر شهری در کوتاه ترین زمان ممکن است.

چندان دور از ذهن نیست که دولت تدبیر و امید و مشاورین و معاونین مربوطه اش با ارائه اهرم ها و راهکارهای قانونی بخواهند و بتوانند حق مردم را ادا کرده و محیط زیستی به دور از آلاینده ها و آلودگی ها برای جامعه ایجاد کنند اما اینکه چراتاکنون هیچ اقدامی نشده متاسفانه سوالی است که مسئولان ذیربط هیچ پاسخی برای آن ندارند و به جای پیگیری و رفع مشکلات ابراز همدردی می کنند و حتی رئیس سازمان محیط زیست چندی پیش آب پاکی را بر دست مردم تهران ریخته و با تاکید براینکه کاهش آلودگی هوای تهران ۱۰ سال طول می کشد گفت؛ سیاست‌های کاهش آلودگی هوا از سال ۸۴ تا کنون اجرا نشده است.

در صورتی که اگر اقدامات فوری صورت نگیرد ، امسال نیز همچون سال‌های پیش تنها با تعطیل کردن مدارس و مشاغل باید از مخاطرات آلودگی هوا دوری‌کنیم. چراکه در این مدت نیز هیچ اقدام ساختاری صورت نگرفته و فقط جلساتی با عنوان پیشگیری از بحران برگزار می شود که تاکنون این جلسات هیچ کارایی نداشته اند.

به نظر می رسد رئیس سازمان محیط زیست به عنوان یک عضو هیات دولت باید خواهان ایفای نقش موثر دولت در ایجاد هوای پاک بوده و خواهان حمل ونقل عمومی بهینه باشد، باید خواست خود را بر جلوگیری از تردد خودروهای آلاینده به کرسی بنشاند، باید از دور خارج کردن بنزین های آلوده و رفع پدیده گردو غبار و….در دستور کار وی قرار گیرد و اظهارنظرهای سیاسی را به اهل فن واگذار کند و نجات جان حتی یک فرد جزو افتخاراتش محسوب شود نه مصاحبه با رسانه معلوم الحال بی بی سی!

از بین بردن عوامل مرگ انسان ها که آلودگی هوا یکی از مهمترین آن عوامل است و سالانه جان ۳ هزار نفر را در پایتخت می گیرد در حیطه وظایف کدام مسئول تعریف شده است؟ آیا خانم ابتکار یکی از شاخص ترین مسئولین برای رفع این پروسه غم انگیز نیست؟شاید با تجربه ای که از سابقه عملکرد محیط زیست در دست است و تجمع اعتراض‌آمیز کارکنان این سازمان به سوءمدیریت ابتکار، این موضوع قوت گرفته است که خانم ابتکار از زمانی که روی کار آمده دنبال امور مربوط به محیط زیست نیست!

۱۳۹۴۰۸۰۴۱۲۵۱۲۷۹۴_PhotoL ۱۳۹۴۰۸۰۴۱۲۵۱۲۴۵۹۸_PhotoL

اموری که تاکنون رییس سازمان محیط زیست انجام داده ربطی به حوزه فنی و تخصصی‌ وی نداشته و با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و سیاسی در امور محیط زیست  کاملا واضح است که حرف‌های اثبات نشده‌ای از لحاظ علمی می‌زند که صرفا جنبه سیاسی و اقتصادی دارد و در این میان ظاهرا دولت بدش نمی آید به جای اینکه از این سازمان استفاده کارآمد و تخصصی داشته باشد استفاده سیاسی بکند چرا که یکی از افراطی‌ترین و سیاسی‌ترین فرد وابسته به جریانات اصلاحات در خدمت دولت منصوب شده، پس معلوم است که خروجی آن چه خواهد بود.

 

انتهای پیام/گ

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید