حسگر ژیروسکوپ (Gyroscope Sensor) چیست؟

0

رها نیوز :

Gyroscope

معرفی سنسور ژیروسکوپ

حسگر ژیروسکوپ یا Gyroscope را ممکن است بسیاری از افراد با سنسور شتاب سنج یکسان بدانند در حالی که کار این دو متفاوت است. بر خلاف ماهیت الکتریکی حسگر شتاب سنج، حسگر ژیروسکوپ بر اساس مکانیک است. این سنسور بر اساس چرخش دو حلقه و نحوه قرار گیری و حرکت آنها می تواند چرخش را تشخیص دهد.

در اصل در سنسور ژیروسکوپ، به جای تشخیص حرکت جابجایی، حرکت چرخشی شناسایی می شود و دستگاه قادر خواهد بود حرکت حول محور X، حول محور Y و حول محور Z  را تشخیص و به کار ببرد. گرچه می توان از این سنسور برای تعیین شتاب نیز استفاده کرد، اما بدلیل محدودیت زوایای تحت پوشش، نمی توان از آن برای اندازه گیری میزان آن استفاده کرد.

برای بیان تفاوت حسگر شتاب سنج و ژیروسکوپ به گفته نیک بلک، مؤسس شرکت کلاودمید فعال در حوزه اپلیکیشن های نقشه کشی رجوع می کنیم. نیک می گوید: ” شتاب سنج تعیین می کند که گوشی در کدام جهت حرکت کرده است، اما قادر نیست تشخیص دهد که گوشی حول محور خود به کدام جهت چرخیده است. قطب نما تنها در جهت افقی تشخیص می دهد که وسیله به کدام جهت اشاره دارد، به این معنا که قادر به این که وسیله به سمت بالا یا پایین اشاره دارد نیست.”s

اگر یک تلفن هوشمند را مانند هواپیما در نظر یگیریم، تلفن هایی که مجهز به قطب نما هستند، قادر به تشخیص انحراف مسیر (تغییر مسیر) هستند اما تکان ها و ارتفاع را فقط ژیروسکوپ تشخیص می دهد.

کاربردهای دیگر ژیروسکوپ

ژیروسکوپ در دستگاه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید یکی از حساس ترین سیستم ها، سیستم ناوبری هواپیما ها باشد. نرم افزار خلبان خودکار با تکیه بر این سنسور در کنار سنسور قطب نما و شتاب سنج می تواند جهت و مقدار انحراف هواپیما از مسیر را تشخیص داده و آن را صلاح کند.

به کار گیری سنسور شتاب سنج در کنار سنسور ژیروسکوپ امکان بررسی تغییر زاویه در ۶ جهت را به دستگاه می دهد و بنابراین تشخیص تمامی حرکات در همه جهات امکان پذیر است.

 

امتیاز بدهید


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

لینک کوتاه:

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید