تلاش گوگل برای تولید چت‌بات

0

رها نیوز :

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ شرکت گوگل در سال 2012، ری کرزویل (Ray Kurzweil) را بدون هیچ توضیحی در بخش مهندسی زبان طبیعی استخدام کرد. این فرد یک مخترع، نویسنده و آینده پژوه آمریکایی است که در زمینه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت می‌کند. همچنین مدتی قبل از برگزاری اجلاس آی/او 2016 (Google I/O 2016)، شایعاتی منتشر شد که بیان می‌کرد گوگل در حال کار برای تولید چت‌بات‌های خود است؛ اما این موضوع توسط گوگل تائید نشد.
کرزویل به تازگی در زمان برگزاری «اجلاس تکینگی»1 (Singularity conferance) جزئیات بیشتری از استخدام خود توسط گوگل را اعلام کرد. بر اساس ادعای وی، او و گروهش در شرکت گوگل روی ساخت چت‌بات‌ها کار می‌کنند و این چت‌بات‌ها در سال 2016 منتشر خواهد شد. نام یکی از این چت‌بات‌ها، دانیل (Danielle) است.
کرزویل در زمان برگزاری اجلاس تکینگی اعلام کرد آن‌ها در حال طراحی چت‌باتی هستند که می‌تواند  به گونه‌ای که تشخیص هوش مصنوعی بودن آن سخت باشد با انسان مکالمه کند. وی گفت: «این همان کاری است که ما انجام می‌دهیم. گروه ما در گوگل انتظار دارد تا در سال جاری، چت‌بات‌هایی منتشر کند که توانایی مکالمه با انسان‌ها را داشته باشد.»
وی ادامه داد: «هر کسی می‌تواند چت‌بات‌های شخصی و منحصر به فرد خود را تولید کند. برای این کار کافی است تا به بات اجازه‌ی بررسی نوشته‌های او داد شود. به‌عنوان مثال تغذیه‌ی یک چت‌بات با محتویات یک وبلاگ شخصی کمک می‌کند تا رفتار، نوع نگارش و ایده‌های شما را یاد گرفته و بر همان اساس به فعالیت خود ادامه دهد.»
کرزویل معتقد است هوش مصنوعی می‌تواند در سال 2029 به سطح گویش انسان‌ها دست پیدا کرده، مشابه آن‌ها صحبت کند و آزمون تورینگ (Turing test) را با موفقیت پشت سر بگذارند.
وی گفت: «مردم می‌توانند در سال 2029 یک مکالمه‌ی با معنی و کاملاً طبیعی با هوش مصنوعی داشته باشند.»
آزمون تورینگ روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است. در این آزمون فردی به انجام مکالمه با یک انسان یا یک هوش مصنوعی می‌پردازد. در صورتی که هوش مصنوعی بتواند مخاطب خود را به گونه‌ای فریب دهد که یک انسان است، آزمون با موفقیت به پایان خواهد رسید. این آزمون از به‌صورت متنی، طریق یک صفحه‌کلید و نمایشگر انجام می‌گیرد.

ری کرزویل

________________________

1- اجلاس تکینگی، به‌صورت سالانه توسط موسسه تحقیقات هوش ماشینی (MIRI یا The machine Intelligence Research Institute)، برگزار می‌شود.

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید