ترک‌تراست مالک گواهی امنیتی سایت سرشماری

0

رها نیوز :

به گزارش واحد امنیت سایبربان؛ طرح ملی سرشماری نفوس و مسکن ازجمله اقدامات عمومی به‌حساب می‌آید که دولت با توجه به راه‌اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، اجرای آن را در سطح کلان بر روی شبکه مذکور برده است.
اجرای این طرح به شکل اینترنتی (مبتنی بر شبکه) برای اولین بار، با استقبال گسترده‌ای از سوی مردم مواجه شده و به گفته وزیر ارتباطات با انجام بیش از 20 درصد سرشماری به شکل اینترنتی، رتبه دوم جهانی را برای ایران به ارمغان آورده است.
به گفته محمود واعظی در صورت مشارکت گسترده‌تر مردم و پشت‌ سر گذاشتن رکورد 35 درصدی، این امکان وجود دارد که نام کشورمان به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته مطرح شود.
وزیر ارتباطات اجرای این طرح را نخستین پروژه ملی جدی بر بستر شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده و گفته است که براین اساس از درگاه‌های خارجی آسیبی به این بستر وارد نشده است.
اما بااین‌حال برخی شائبه‌ها در ارتباط با امنیت درگاه سرشماری 95 با حضور شرکتی ترکی در بخش ارائه گواهینامه دیجیتال SSL وجود دارد.
 عبارت SSL برگرفته از Secure socket Layer است که توسط Netscape برای انتقال پرونده‌های خصوصی روی اینترنت به وجود آمده است.
این گواهینامه توسط کلیدی شخصی کار می‌کند تا اطلاعات انتقالی در اینترنت را مخفی نگه دارد و بسیاری سایت‌ها از این پروتکل برای مخفی نگه‌داشتن اطلاعات محرمانه کاربران خود نظیر اطلاعات کارت‌بانکی استفاده می‌کنند.
به عبارت ساده‌تر این گواهینامه‌های دیجیتال ارتباطی مطمئن بین کاربر و سرور ایجاد می‌‌کنند و قابلیت انتقال هر اطلاعاتی رادارند.
شرکت‌های بسیاری نظیر تُرک‌تراست، یوروپا، برتینا، کومودو سِکیور، دیجی‌سرت، گلوبال‌ساین، وری‌ساین و… وجود دارند که گواهی‌های آن‌ها برای بالغ‌بر 99 درصد مرورگرهای معروف و موجود در فضای مجازی شناخته‌شده استوکسانی که دنبال راهی امن برای ایجاد بستر تعاملی وب‌سایت خود می‌گردند، ناگزیر به استفاده از خدمات این شرکت‌های در تعامل با مرورگرهای بزرگ دنیا هستند.
مشتریان پس از خرید SSL از شرکت موردنظر، دارنده یک گواهی دیجیتال SSL certificate می‌شوند و به‌این‌ترتیب کاربران سایت آن‌ها از هویت و اعتبارشان اطمینان حاصل می‌کنند و مشتری نیز می‌تواند خدمات خود را روی بستر HTTPS ارائه نماید.
گواهینامه‌های SSL انواعی نظیر DV یا Domain Validated SSL Certificate، نمونه دیگر OV یا Organization Validated SSL Certificate و یکی دیگر از موارد EV یا Extended Validation SSL و… دارند و هرکدام دارای مزیت‌هایی نظیر امن سازی سایت‌های کوچک شخصی و شرکتی، قابل‌نصب روی تمامی دامنه‌های ملی و بین‌المللی، بهترین انتخاب برای جلب اعتماد و امن سازی سایت‌های بزرگ فروشگاهی، سازمانی، بانکی، مالی و اعتباری (نماد سبزرنگ) هستند.
گاهی تفاوت‌هایی در سایز کلید امنیتی و نوع رمزنگاری آن‌ها دیده می‌شود که مشتریان پیش از خرید گواهینامه برای سایت خود باید نسبت به آن‌ها آگاه باشند.
با توجه به اینکه تاکنون شرکت ایرانی فعالی در زمینه ارائه گواهینامه‌های SSL به چشم نخورده و اکثر شرکت‌هایی که در کشور اقدام به فروش SSL certificate می‌کنند، درواقع کار نمایندگی فروش گواهینامه‌های شرکت‌های مطرح بین‌المللی را انجام می‌دهند، گواهینامه SSL سایت سرشماری 95 را نیز شرکت ترک‌تراست ارائه کرده است.


 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید