اکتابات، اولین روبات کاملاً نرم دنیا

0

رها نیوز :

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ در  حال حاضر پژوهشگران بسیاری هستند که روی توسعه‌ی فناوری روباتیک نرم1 (Soft robotics) تمرکز کرده‌اند.  به اعتقاد تعدادی از کارشناسان این فنا.ری به عنوان نسل جدیدی از علم روباتیک، می‌تواند روش تعامل میان انسان و ماشین‌ها را دگرگون کند؛ اما ساخت آن‌ها نیز با مشکلاتی مانند میزان باتری، مواد رسانا و انعطاف‌پذیری همراه است.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد ادعا می‌کنند با کمک چاپگر 3 بعدی، مهندسی مکانیک و میکروفلوئدیک2 (microfluidics) موفق به ساخت اولین روبات کاملاً نرم با نام اکتابات (Octobot) شده‌اند که برخلاف نمونه‌های گذشته عملکردی خودمختار دارد. محققان توضیح می‌دهند که تمام بخش‌های این روبات از منبع سوخت گرفته تا اجزا حرکتی و مدرها با چاپگر سه‌بعدی ساخته ‌شده‌اند.

عملکرد اکتابات بر پایه پنوماتیک3 (pneumatic) -به عنوان مثال گازها فشرده- به دست می‌آورد. واکنش‌های شیمیایی درون روبات، آب‌اکسیژنه را به مقدار زیادی گاز تبدیل کرده و آن را با فشار زیاد از بازوهای روبات خارج می‌کند و همین موضوع امکان حرکت را برای روبات فراهم می‌آورد. این روبات می‌تواند با استفاده از منبع سوختی یک میلی‌متر مربعی، 8 دقیقه به حرکت خود ادامه بدهد.
دانشمندان اعلام کردند قصد دارند نمونه‌های پیچیده‌تر و بیشتری از روبات‌های نرم با قابلیت‌های خزیدن، شنا کردن و واکنش‌پذیر نسبت به محیط تولید کنند.

 

________________________________________

1- رباتیک نرم زیرمجموعه از علم رباتیک است که به جای ساخته شدن با مواد سخت، از مواد نرم و شکل‌پذیری مانند سیلیکون، پلاستیک، پارچه و لاستیک ایجاد می‌شود. این نوع ربات‌ها می‌توانند با محیط تعامل کرده،  با توجه به شرایط اندازه‌ی خود را تغییر داده یا تغییر شکل دهند.
2- میکروفلوئدیک، سیالاتی هستند که در اندازه‌های بسیار کوچک در جریان بوده و در نتیجه کشش سطحی و اثراتی که به‌طور معمول در سیالات ناچیز فرض می‌شوند، نمایان خواهند شد.
3- پنوماتیک یا نیوماتیک نوعی فناوری است که به مطالعه و به‌کارگیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می‌پردازد.

 

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید