امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی تئاتر شهر مازندران در آمل/ آمل پایتخت کتاب کشور می‌شود

0

رها نیوز:

ساعت: 19:00
منتشر شده در مورخ: 1394/08/11
شناسه خبر: 519586

تفاهم‌نامه راه‌اندازی تئاتر شهر مازندران در آمل با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان شهری و استانی امضا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیر هراز، تفاهم‌نامه تئاتر شهر مازندران در آمل با حضور مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، بهروز فتحی مدیر کل برنامه‌ریزی و راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان شهر آمل امضا شد.


در این جلسه سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان آمل با بیان این‌که شهر آمل به‌واسطه داشتن سابقه تاریخی در مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارای پتانسیل‌های خوبی است گفت: شهرستان آمل در همه امور مخصوصا مسائل فرهنگی جایگاه اصلی که باید را ندارد و سرانه فضای فرهنگی و کتاب و کتابخانه‌ای یکی از مصادیق فرهنگی می‌باشد که در این شهر کمتر از روستا است.


احمد منفرد با اشاره به این‌که آمل در زمینه تولیدات و پردازش فرهنگی در کشور شاخص است، تصریح کرد: خوشبختانه ما در بخش فرهنگ و آنچه زیر مجموعه فرهنگ و ارشاد است، مانند تولیدات فرهنگی و پردازش آنچه که به مردم و علاقه‌مندان محول می‌شود به نوعی در کشور شاخص هستیم.


وی باتوجه به فقر امکانات در آمل این شهرستان را در پاسخگویی به نیازها سرآمد دانست و اظهار کرد: در این شهرستان هنرمندان با حداقل امکانات توانستند به جشنواره‌های استانی و کشوری راه پیدا کنند و در جشنواره فجر امسال هم 2 نماینده در زمینه تئاتر و موسیقی داریم، که این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.


سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان آمل راه اندازی تئاتر شهر را نقطه شروع خوبی دانست و بیان کرد: مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل می‌تواند نقطه شروعی برای راه‌اندازی باشد که بتوانیم هنرمندان خوبی را پرورش دهیم.


منفرد آمادگی شهرستان را برای انتخاب به‌عنوان پایتخت کتاب کشور اعلام کرد و گفت: زیر ساخت‌های توسعه مبتنی بر توسعه فرهنگ است.

 

 

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، آمل را ویژه قلمداد کرد و وجوب راه اندازی یک تئاتر شهر مستقل در این شهر را مفید دانست و بیان کرد: نگاه به آمل یک نگاه ویژه است که این شهر با دارا بودن قدمت تاریخی و وجود علما و صاحب‌نظران در گذشته و حجم بالای تحصیل کرده‌ها به نسبت شهر‌های دیگر، می‌تواند در فرهنگ مازندران تاثیر‌گذار باشد.


احد جاودانی آمل را مرکز حکومت علویان و طبیعتا دارای فرهنگ غنی و بالایی عنوان کرد و افزود: علویان پس از ورود به مازندران با مشاهده مدنیت، شهرنشینی و وجود ارکان‌های لازم، مرکز حکومت خود را آمل قرار دادند که عشق و علاقه مردم به اهل‌بیت بیشتر شد و شیعه بودن ایران امروز را مدیون منطقه آمل هستند.


وی ظرفیت شهر آمل را با وجود اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بالا دانست و گفت: اگر قرار باشد یک حرکتی در حوزه نمایشی صورت بگیرد بهترین جا آمل است.


جاودانی ضمن حضور گروه‌های نمایشی این شهرستان در جشنواره بزرگ استانی و کشوری ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با کمک مسئولان شهرستان جشنواره تئاتر استانی را در شهر آمل برگزار کنیم.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به این‌که ما بر سر قولمان به مردم آمل وفادار هستیم گفت: قطعا با راه‌اندازی تئاتر شهر مازندران در آمل شاهد رشد و شکوفایی هنرهای نمایشی هستیم.


در این جلسه مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عامل توسعه شهرها را نه در جاذبه‌های توریستی بلکه در اماکن فرهنگی شهر نهفته دانست و خاطرنشان کرد: تعداد صندلی‌های سینما و تئاتر هر شهر برای ارزیابی فرهنگی هر اقلیم در نظر گرفته می‌شود و روح شهر را زنده می‌کند.


مهدی شفیعی کارکردهای تئاتر را علاوه بر تاثیر سیاسی و تفریحی در ارتقای فرهنگ شهر هم موثر عنوان کرد و متذکر شد: تئاتر شهر با اجرای مناسب و مستمر تئاتر می‌تواند یک رابطه معقول و منطقی بین مردم و مدیران ایجاد کند و با این حرکت جاذبه‌های توریستی و عقلانیت را افزایش دهد.

 

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: بعد از اتفاقات سخت افزاری و استاندارد‌های لازم در بحث تجهیز نور و تاسیسات فنی تئاتر شهر پس از هماهنگی‌های لازم یکی از کارهای مهم اجرایی ایجاد فرهنگ تئاتر در مردم است تا اینکه هر آملی بتواند به دیدن تئاتر برود و تمام اقشار و سنین مختلف را پوشش دهد.
 

 

در ادامه این جلسه مدیرکل برنامه‌‌ریزی و راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که هویت یک ایرانی را فرهنگ او می‌سازد، اظهارکرد: عامل تمایز ایران در دنیا خودرو و پتروشیمی نیست بلکه هنر ایرانی و حوزه تمدنی ما است که هویت مردم ما را می‌سازد و به دنیا معرفی می‌کند، آمل با داشتن پتانسیل‌های بالا توانایی انتخاب به‌عنوان پایتخت کتاب را دارد و این موضوع باید جدی پیگری شود.

 

بهروز فتحی آمل را دارای پتانسیل‌های بالا در زمینه فرهنگی دانست و با بیان این‌که شهرداری نقش مهمی در توسعه کتابخانه دارد متذکر شد: براساس فراخوان و با ارائه مستندات در توسعه کتابخانه‌ای می‌توانیم آمل را به‌عنوان پایتخت کتاب به یونیسکو معرفی کنیم و این موضوع باید جدی پیگری شود.

 

در پایان این جلسه تفاهم‌‌نامه ایجاد تئاتر شهر مازندران در آمل توسط مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شهردار آمل، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر آمل امضا شد. 

 

 
گفتنی است طبق تفاهم‌نامه قرار است مجتمع فرهنگی اداری امام خمینی(ره) اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با ایجاد پلاتو، استاندارد‌ سازی سالن و مرمت اساسی ساختمان توسط شهرداری، استاندارد سازی سالن به لحاظ فنی و تخصصی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و حمایت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجموعه تئاتر شهر آمل تبدیل شود.

انتهای خبر/

 

[ad_2]
لینک مطلب


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید