اقرار کانادا به ضعف در مقابله با تهدیدات سایبری

0

رها نیوز :

به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان؛ گزارشی که به سفارش دولت فدرال تهیه شده است، اعلام کرده است که کانادا هدفی کلیدی برای جرایم سایبری، حملات سایبری مورد حمایت دولت‌ها و هکرهای مستقل به شمار می‌رود و مقامات دولت نقشی حیاتی در کمک به دفع این تهدیدات دارند.

 

 

طبق اعلام گزارش، توان تولید و رقابت کانادا در عصر دیجیتال، مستلزم دفاع مستحکم از اطلاعات حساس و زیرساخت‌های فنی این کشور است. در گزارش آمده است: «اقدامات فعلی دولت، صنعت و نهادها باید به طور بهتری هماهنگ شده و راهبردی‌تر شود.»

 

 

رسانه‌های کانادایی با استناد به قانون دسترسی به اطلاعات، نسخه نهایی پیش‌نویس گزارشی درباره پروتکل‌ها و سیاست‌های همرسانی اطلاعات تهدیدات سایبری در کانادا و امریکا را به دست آوردند. تاریخ گزارش به آوریل 2016 بازمی‌گردد و در زمانی ارائه شده است که همه نگران نفوذهای مخرب به سامانه‌های رایانه‌ای هستند که اطلاعات شخصی، اسرار تجاری و داده‌های حساس دولت را در معرض افشا قرار می‌دهد و همه چیز را از رتبه‌بندی اعتباری گرفته تا امنیت ملی به خطر می‌اندازد.

 

امنیت سایبری کانادا

 

افشای ایمیل‌های حزب دموکرات در ویکی‌لیکس موجب رسوایی هیلاری کلینتون شد. امریکا روسیه را به سرقت این ایمیل‌ها متهم کرد اما روسیه هر گونه دخالت در این موضوع را رد کرده است. سه سال پیش نیز دولت کانادا اعلام کرد که هکرهای وابسته به دولت چین در عملیاتی پیچیده به شبکه‌های شورای ملی پژوهش نفوذ کرده و موجب قطع شد سامانه فنی اطلاعاتی این شورا گردیده‌اند. چین از این اتهام زنی برآشفته شد و کانادا را به طرح اتهامات واهی متهم ساخت. در هر حال، سازمان جاسوسی کانادا به طور علنی هشدار داده است که چین و روسیه در صدد سرقت اسرار ملی کشورها هستند.

 

 

طبق راهبرد امنیت سایبری کانادا، دولت فدرال مسئول امنیت سامانه‌های دولتی است و برای تامین امنیت سایر سامانه‌ها و کمک به شهروندان کانادا در حفاظت از خود در فضای مجازی، با دولت‌های استانی و بخش خصوصی همکاری می‌کند. دولت کانادا در آخرین بودجه فدرالی خود، مبلغ 77 میلیون دلار برای تقویت امنیت سایبری در پنج سال آینده پیش‌بینی کرد.

 

امنیت سایبری کانادا

 

گزارش مذکور که در پی مشورت با شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز و برای ارائه به وزارت امنیت عمومی کانادا آماده شده است، اعلام کرده است که جامعه فنی اطلاعاتی دولت کانادا در حال حاضر با چالش‌های متعددی از قبیل سامانه‌های قدیمی و حرکت به سمت پردازش ابری روبروست. از سوی دیگر، تعداد کسب‌وکارهایی که کارمندان تمام‌وقت در حوزه امنیت رایانه در اختیار دارند بسیار کم است.

 

 

گزارش با توصیه به حضور گسترده‌تر بخش خصوصی، اعلام کرده است که بودجه‌ها، منابع و امکانات دولت کانادا اصلا با چالش‌های موجود همخوانی ندارد. گزارش خواهان همکاری نزدیک کانادا با امریکاست تا کشور کانادا از مزیت میلیون‌ها دلاری که واشنگتن در حوزه امنیت سایبری هزینه می‌کند، بهره‌مند شود. همچنین در گزارش، بر همکاری بیشتر با کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در زمینه توسعه راهکار تاکید شده است.

 

همکاری امریکا و کانادا

 

گزارش همچنین هشدار می‌دهد که هرگونه تلاش برای تشدید اقدامات نظارتی و گردآوری اطلاعات برای مقابله با تهدیدات سایبری باید متناسب با حریم خصوصی و آزادی‌های شخصی صورت گیرد؛ یعنی تدوین معیارهای محکم درباره استفاده از اطلاعات همگام با نظارت کافی صورت گیرد.

 

 

کانادا با رونمایی از مرکز ملی مشاوره امنیت سایبری در پی شناسایی نقاط ضعف و فرصت‌ها، کنار آمدن با ایده‌های نو و بهره‌گیری از مزایای فناوری نوین است. سخنگوی وزارت امنیت عمومی کانادا، کارین مارتل، اعلام کرده است که توصیه‌های مندرج در گزارش را مد نظر قرار خواهند داد. او اظهار داشته است: «حفظ امنیت شهروندان و محافظت از حریم خصوصی آنان همچنان اولویت دولت است و این امر، در تصمیمات سیاستی و برنامه‌ای دولت انعکاس خواهد یافت.»

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید