استفاده از سیستم رمزنگاری در انتخابات نظام پزشکی

0

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید محمود تارا در خصوص فرآیند انتخابات نظام پزشکی با تاکید بر نحوه انتخابات الکترونیک، افزود: انتخابات نظام پزشکی در دوره های گذشته با مشارکت کمی انجام شد و در شهر تهران در دوره قبل مشارکت ۱۲ درصد بود که این عدد برای کشوری که مردم برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری مشارکت ۷۰ درصدی دارند، رقم مطلوبی نبود بنابراین تصمیم گرفته شد که امکانات جهت برگزاری انتخابات الکترونیک فراهم شود.

وی با اشاره به غیرحضوری بودن انتخابات الکترونی سازمان نظام پزشکی، یادآور شد: انتخابات الکترونیک تاکنون مباحثی مربوط به انتخابات الکترونیک حضوری بود که در این روش، فرد ملزم است در محل رای گیری حاضر شده و فرآیند الکترونیکی و بدون کاغذ انجام شود.

تارا ادامه داد: در انتخابات نظام پزشکی که یکی از اهداف آن، افزایش مشارکت و فراهم کردن عدالت در شرکت افراد است، غیرحضوری بودن برگزار شدن آن است. ۲۵۰ هزار نفری که در شهرها و حوزه های مختلف حضوردارند، می توانند به صورت غیرحضوری رای دهند و چنانچه این اقدام صورت نمی گرفت و تنها یک شعبه در هر شهر وجود داشت، شاید شاهد حضور ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر در این انتخابات بودیم.

رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت یکی از مهمترین مزیت های انتخابات الکترونیک را کاهش ۲۰۰ هزار سفر شهری و بین شهری اعضای نظام پزشکی برای ثبت رای عنوان کرد و افزود: انتخابات غیرحضوری به صورت آنلاین و با دریافت یک کد رمز ۱۲ رقمی از طریق تلفن همراه ظرف یک تا سه دقیقه قابل انجام است.

تارا ادامه داد: در راستای فراهم سازی زیرساختها، کار خود را از سه ماه پیش آغاز کردیم و با بهترین مشاوران در حوزه رمزگذاری مشورت کرده و آنها را به کارگرفتیم و از شرکت هایی که در این زمینه فعالیت های خوبی داشتند نیز دعوت کردیم.

وی گفت: تایید هویت افراد رای دهنده نیز از جمله پیچیده ترین مباحث در روند انتخابات است، چراکه آنها حضور ندارند و به صوت غیابی رای خواهند داد و برای رفع شبهه پنج مرحله شناسایی در سیستم تعریف شد تا هویت افراد محرز شود.

رئیس دفتر آمار و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه از شب گذشته فرایند تاییدیه رای گیری افراد با استفاده از شماره همراه ثبت شده آغاز شده است، افزود: در این راستا فقط شماره همراه هایی قابل قبول است که اپراتورها یا سامانه نظام پزشکی آن را به نام فرد ثبت کرده باشند و سئوال هایی مانند دو رقم آخر شماره نظام پزشکی از فرد پرسیده می شود و چنانچه پاسخ اشتباهی ارسال شود، فرد از فرایند خارج می شود.

تارا گفت: شماره همراه هایی که با اشکال مواجه شده باشد نیز از سامانه انتخابات نظام پزشکی خارج می شوند تا اطمینان حاصل شود، تلفن همراهی که با آن رای داده می شود، در اختیار فرد حقیقی رای دهنده قرار دارد.

رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در خصوص جلوگیری از مخدوش سازی آرا، گفت: در این راستا به منظور صیانت از آرای اعضای نظام پزشکی، از یکی از پیچیده ترین سیستم های رمزنگاری دنیا که یکی از آنها سیستم «میکس نت» است، استفاده کردیم. در این سیستم رمزنگاری از ترکیب چند رمز استفاده می شود تا آرای افراد بلافاصله بعداز ورود غیرقابل مشاهده شوند. در هر سیستمی امکان دارد افرادی به گشایش رمزها مبادرت ورزند که در این سیستم امکان آن به هیچ عنوان وجود ندارد.

تارا ادامه داد: سیستم های رمزنگاری مورد استفاده در این انتخابات ویژگی ناشناس سازی یا گمراه سازی دارد به این معنی که امکان فیزیکی گشایش رمز وجود ندارد و مشخص نمی شود فرد به چه کسی رای داده است.

رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: از تمام چرخه های پشتیبان کمک گرفته شده است تا درصورت بروز اشکال بتوان از سامانه های موازی استفاده کرد و از طرف دیگر سامانه های پیامکی برای شعبه های حضوری در نظر گرفته شده است تا چنانچه ارتباط اینترنتی قطع شد، فعالیت های استعلام و تایید هویت افراد و انجام فرایند انتخابات بدون اختلال انجام دهند.

وی افزود: سازمان پدافند غیرعامل و آزمایشگاه های فنی آن که بهترین آزمایشگاه تخصصی این حوزه هستند بر فرآیند انتخابات نظام پزشکی نظارت دارند و تاییدیه صادر خواهند کرد بنابراین آنها با بررسی سرورها و فرایندها، سلامت برگزاری این انتخابات را تایید یا رد می کنند.

تارا گفت: حدود ۲۱۰ تا ۲۳۰ هزار نفر به طور قطعی در انتخابات شرکت خواهند کرد و افراد باقی مانده دچار اشکال بوده اند، اما جلوی انتخابات آنها گرفته نمی شود و می توانند به صورت حضوری در انتخابات شرکت کنند.

وی افزود: از افراد خواسته می شود که تا روز چهارشنبه در فرایند تایید هویت شماره های تلفن همراه شرکت کنند تا متوجه شویم چه تعداد مجاز به شرکت هستند. تاکنون ۲۰۷ هزار نفر تاییدیه بالادستی گرفته اند و بررسی ها تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت.

به گفته تارا، فرایند انتخابات نظام پزشکی تاکنون تحت تهدیدات سایبری قرار نگرفته است و هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات الکترونیک غیرحضوری وجود ندارد.


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید