آمار ۲۰ درصدی افراد دچار اختلالات روانپزشکی در جامعه بالاست

0

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مریم رسولیان در حاشیه کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران در بیمارستان میلاد، اظهارداشت: سلامت روان نقش اساسی در توسعه کشورها دارد و صرفا به حوزه بهداشت و درمان ختم نمی شود. تاثیرگذاری سلامت روان در مسائل اجتماعی و اقتصادی بسیار زیاد است.

وی افزود: در کنگره امسال علاوه بر بیماری ها و درمان ها به مسائل اجتماعی نیز توجه ویژه ای شده است.

رسولیان تصریح کرد: عواملی همچون بیکاری، فقر و… از جمله عواملی است که در شیوع اختلالات روانپزشکی تاثیرگذار است. اختلالاتی مانند افسردگی و نوع شدید آن با عوامل اجتماعی ارتباط مستقیم دارد ولی عوامل فردی و بیولوژیک در آن دخیل است به همین دلیل طبق پیمایش های ملی شیوع اختلافات روانپزشکی در سال های اخیر تفاوت چندانی نداشته است. اگرچه آن میزان ثابت نیز بسیار زیاد است.

وی گفت: آمار بیش از ۲۰ درصد اختلالات روانپزشکی در سطح جامعه بسیار بالاست، یعنی از هر پنج نفر یک نفر نیاز دارد که از کمک های حرفه ای برای افزایش سلامت روان خود استفاده کند.

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران در خصوص تاثیر فضای مجازی بر این اختلالات گفت: در این زمینه پژوهش های مستندی در کشور انجام نشده و نظرات ما صرفا تئوری پردازی های فردی است.

رسولیان ادامه داد: امروزه الگوهای رفتاری افراد تغییر کرده و این راه حل های جدیدی را می طلبد. فضای مجازی نیز از جمله همین الگوهای رفتاری جدید است که باید برای آن راهکارهای جدید ارائه کرد.


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید