آسیب‌رسانی هوش مصنوعی به تحرکات اجتماعی

0

رها نیوز :

به گزارش کارگروه فناوری سایبربان؛ گروهی از اقتصاددان‌ها معتقدند هوش مصنوعی و خودکارسازی فرآیندها شکاف به وجود آمده بین ثروتمندان و فقیران را بزرگ‌تر از قبل خواهد کرد؛ زیرا باعث می‌شود گروهی از مردم شغل‌های خود را از دست داده و مجبور به فراگیری مهارت‌های جدید در دیگر مشاغل بشوند که تنها در دسترس افراد ثروتمند قرار دارد.
مقامات موسسه‌ی ساتن تراست1 (Sutton Trust) معتقدند. در حالی که مهارت‌هایی اعتماد به نفس و ارتباطی افزایش پیدا می‌کند، موقعیت‌های مشاغل زیادی وجود نخواهد داشت که بتوان از آن‌ها در صنایع حرفه‌ای بهره گرفت و تنها افراد ثروتمند می‌توانند موقعیت خود را به صورت کامل تغییر بدهند
مقامات یاد شده به مشاغلی مانند مشاور حقوقی و خدماتی اشاره کردند که روبات‌ها می‌توانند جایگاه انسان‌ها را در آن تصاحب کنند. در نتیجه ممکن است بیش از 350 هزار، مشاور حقوقی و کتابدار شغل خود را در جهت خودکارسازی‌های آینده از دست بدهند.

کارل کالینان (Carl Cullinane)، یکی از محققان ساتن تراست گفت: «مشاغل سنتی یاد شده یکی از ابزارهای تحرکات اجتماعی است؛ اما این کارها به مهارت پیشرفته‌ای نیاز ندارند و به همین دلیل احتمال آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر خودکارسازی وجود دارد.»
کالینان توضیح داد همان‌گونه که خودکارسازی نیاز به مهارت‌های اداری را کاهش می‌دهد، نیاز به «مهارت‌هایی نرم» (Soft Skill) که شامل، اعتماد به نفس، انگیزه، ارتباطات و انعطاف‌پذیری است افزایش پیدا می‌کند. مدارس انگلیس از مدت‌ها قبل در تلاش هستند تا آن‌ها را به دانش آموزان آموزش بدهند. از طرفی آموزش مجدد نیز به یک مهارت حیاتی تبدیل خواهد شد که تنها ثروتمندان می‌توانند هزینه‌های تحصیلات دانشگاهی را دوباره پرداخت بکنند.
بر اساس گزارش موسسه مذکور در آینده 15 میلیون موقعیت شغلی توسط روبات در انگلیس تصاحب شده و از بین می‌روند؛ اما آن‌ها امیدوارند اگر دولت‌ها مردم را برای یادگیری مهارت‌های استم2 (STEM) تشویق کنند، اختلاف طبقاتی یاد شده کاهش پیدا کند.
کالینان ادامه داد: «از منظر تحرکات اجتماعی دو موضوع مهم در بخش استم وجود دارد. اول اینکه به نظر نمی‌رسد شکاف قابل‌توجهی در زمینه درآمد افرادی که این مهارت‌ها را فرا گرفته‌اند به وجود بیاید و دوم شکاف پرداختی ناشی از پیش‌زمینه‌های متفاوت افراد وجود نخواهد داشت. اگر مهارت‌های استم در میان‌مدت و بلندمدت به عنوان منبع اصلی پیشرفت شناخته بشود، فرصتی واقعی برای تحرکات اجتماعی به وجود خواهد آمد.»

__________________________________

1- ساتن تراست یک خیریه آموزش انگلیسی با هدف آن ارتقای تحرکات اجتماعی و رفع مشکلات آموزشی است.
2- استم مخفف عبارت (science, technology, engineering, and mathematics) به معنی دانش، فناوری، مهندسی و ریاضیات است.

 


مطالب که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

پاسخ دهید